Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego jest możliwy. Ale tylko w określonych przypadkach

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji (87)
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego jest możliwy. Ale tylko w określonych przypadkach

Jeśli chcemy wziąć kredyt hipoteczny, musimy być przygotowani na to, że do jego uzyskania – oprócz odpowiedniej zdolności kredytowej – będzie nam potrzebny także wkład własny. Warto jednak pamiętać, że nie we wszystkich przypadkach jest to konieczne – a przynajmniej nie w „tradycyjnej” formie. 

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego w formie środków finansowych – kiedy jest to możliwe?

Najczęściej banki wymagają od klientów, którzy chcą wziąć kredyt hipoteczny, przynajmniej 10 proc. wkładu własnego – chociaż oczywiście im większy będzie wkład własny, tym lepiej dla klienta. Uzbieranie wkładu własnego jest jednak dla wielu osób dużym wyzwaniem. Expander wskazuje jednak, że kredyt hipoteczny bez wkładu własnego jest możliwy do uzyskania. Tyle, że jest to możliwe właściwie wyłącznie w dwóch sytuacjach.

Budujesz dom? Twoim wkładem własnym może być działka budowlana

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale przy budowie domu posiadanie wkładu własnego jest zdecydowanie prostsze. Może być nim bowiem… działka budowlana, a nie środki pieniężne. Należy jednak pamiętać, że jej wartość musi być większa niż 10 proc. wkładu własnego. Dodatkowo działka nie może być też zabezpieczeniem innego kredytu – musi być wolna od jakichkolwiek obciążeń.

Wkładem własnym może być też inne mieszkanie lub dom

Druga dobra wiadomość? Za wkład własny przy kredycie hipotecznym może posłużyć też inna nieruchomość, którą posiadamy, np. mieszkanie lub dom. Wbrew pozorom nie musi to być nawet nasza nieruchomość. Równie dobrze może być to np. dom rodziców (jeśli wyrażą na to zgodę). Należy jednak pamiętać, że wartość takiego zabezpieczenia musi być odpowiednio wysoka.

W tym wypadku obowiązuje jednak podobna zasada jak przy działce budowlanej – nieruchomość nie może być w żaden sposób obciążona. Dodatkowo, jeśli „pierwsza” nieruchomość (stanowiąca zabezpieczenie kredytu) zostanie sprzedana przez jej właściciela, to pieniądze uzyskane z transakcji muszą trafić na spłatę zadłużenia. Właściciel nie może zatem zatrzymać tych pieniędzy i przeznaczyć ich na inny cel. Należy też zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie banki zaakceptują „inny rodzaj wkładu własnego” w postaci nieruchomości. Z tego względu należy najpierw dokładnie zapoznać się z ofertą banku i zorientować się, czy takie rozwiązanie będzie w ogóle możliwe.

Oczywiście należy pamiętać, że dla wielu osób oba sposoby na kredyt hipoteczny bez wkładu własnego (a może dokładniej: z wkładem w innej postaci) nie będą możliwe do zrealizowania. Dotyczy to zwłaszcza osób, które kupują swoje pierwsze mieszkanie. Mimo to przynajmniej część potencjalnych kredytobiorców ma nieco większe pole manewru, co może okazać się niezwykle przydatne.