Jeśli chcesz jeździć samochodem, to szykuj się na spore wydatki. Tyle kosztuje obecnie prawo jazdy

Moto Dołącz do dyskusji
Jeśli chcesz jeździć samochodem, to szykuj się na spore wydatki. Tyle kosztuje obecnie prawo jazdy

Zdanie egzaminu na prawo jazdy jest marzeniem wielu osób wkraczających w dorosłość. Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kategorii B? Cena przygotowania kandydata na kierowcę różni się w zależności od lokalizacji, typu szkolenia oraz doświadczenia instruktora.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?

W zależności od miasta ceny samego kursu mieszczą się od około 2 tys. zł do ponad 4 tys. zł. Koszty podejścia do egzaminu teoretycznego i praktycznego wynoszą maksymalnie odpowiednio 50 zł i 200 / 250 zł. Koszt konsultacji lekarskich i wydania zaświadczenia potwierdzającego zdolność do kierowania pojazdem to w 2023/2024 roku wydatek rzędu 200 zł, a koszt wizyty w salonie fotograficznym od 20 do 50 zł. Po zdaniu egzaminu trzeba uiścić w urzędzie opłatę za wydanie prawa jazdy. To kolejne 100 zł. Reszta to cena kursu.

Warto wspomnieć, że w przypadku niemożności jednorazowego pokrycia kosztów kursu istnieje możliwość rozłożenia opłaty na raty. Niestety, korzystając z tej opcji, za kurs zwykle zapłacimy nieco więcej niż opłacając go za jednym razem. Ponadto koszt uzyskania prawa jazdy wzrośnie w przypadku konieczności poniesienia opłat w związku z kolejnym podejściem do egzaminu.

Ponadprogramowym wydatkiem są dodatkowe jazdy, kosztujące przeważnie od 80 zł do 110 zł za godzinę, i szkolenie na płycie poślizgowej (kilkaset złotych) przygotowujące kierowców do trudnych warunków drogowych.

Egzamin zdaje połowa

Ośrodki nauki jazdy zazwyczaj oferują kilka pakietów szkoleniowych różniących się szczegółami oferty. Za niektóre materiały dydaktyczne trzeba wnieść dodatkową opłatę. Dlatego przed zapisaniem się na kurs warto dokładnie sprawdzić, co zostało wliczone w cenę szkolenia.

Najtańsza, podstawowa oferta obejmuje 30 godzin zajęć teoretycznych skupionych na edukacji przyszłych kierowców w zakresie przepisów ruchu drogowego, zasad jazdy samochodem oraz pierwszej pomocy. Do tego dochodzi 30 godzin zajęć praktycznych obejmujących naukę techniki kierowania samochodem i podstawowych manewrów. Takich jak parkowanie, zawracanie czy jazda po łuku. Szkolenie praktyczne odbywa się na placu manewrowym oraz w warunkach miejskich, z uwzględnieniem tras egzaminacyjnych. W cenę wliczone są również wszystkie niezbędne pomoce naukowe, w tym podręczniki z przepisami ruchu drogowego.

Przystąpienie do egzaminu oczywiście nie oznacza, że egzamin zdamy bez problemu. Jak twierdzi portal prawojazdy360.pl, zgodnie z danymi z ostatnich lat stopa zdawalności egzaminów na prawo jazdy w Polsce wynosi około 50 proc. (statystyki z ostatnich pięciu lat pokazują, że oscyluje między około 48 a 52 proc.).