Lasy Państwowe pomogą Polsce w transformacji energetycznej

Energetyka Środowisko Dołącz do dyskusji
Lasy Państwowe pomogą Polsce w transformacji energetycznej

Z ostatnich doniesień płynących ze strony fachowców odpowiedzialnych za ekologiczne rozwiązania energetyczne w Lasach Państwowych wynika, że w niedługim czasie możemy oczekiwać dużych inwestycji, których ambitnym celem jest samowystarczalność energetyczna polskich lasów. Całość planów jest zebrana pod szyldem Las Energii, a leśnicy zapewniają, że w niedługim czasie możliwe będzie postawienie aż 2,5 tysiąca wiatraków w całym kraju, które będą usytuowane ponad koronami drzew.

Turbiny wiatrowe w lasach mają przyspieszyć polską transformację energetyczną

Tak duża inwestycja, która będzie realizowana przez Lasy Państwowe, jest porównywalna z planami postawienia turbin wiatrowych na Bałtyku. Na razie jesteśmy świadkami powstawania pilotażowych farm wiatrowych w nadleśnictwach Skwierzyna, Sława Śląska i Nowa Sól. Z informacji przekazanych przez LP wynika, że turbiny będą zainstalowane na 250-metrowych masztach, 50 metrów ponad koronami drzew. W jednym miejscu powstanie 10 wiatraków o mocy 6-7 MW każdy, a mieszkańcy pobliskich terenów będą mogli odbierać 10 proc. wytworzonej mocy. Nadleśnictwa otrzymają także rentę dzierżawną.

Jerzy Fijas, główny specjalista służby leśnej ds. projektów rozwojowych i kierownik projektu „Las Energii”, w rozmowie z portalem Teraz-srodowisko.pl informował, że dostawcą turbin będą firmy Siemens Gamesa i Vestas. Budowanie turbin będzie odbywało się z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii, które wpłyną na przeciwdziałanie kolizjom ze zwierzętami.  Według Jerzego Fijasa wieże będą mogły spełniać także funkcję przeciwpożarową. Lasy Państwowe inspirują się rozwiązaniami, znanymi z krajów skandynawskich, gdzie tego typu inwestycje od dawna nikogo nie dziwią:

Chcemy zastosować turbiny najbardziej wydajne, o dużej mocy i wysokości ponad 200 m. W celu uniknięcia kolizji ptaków z wiatrakami turbiny będą wyposażone w najnowocześniejsze systemy detekcji, z funkcją hamowania i zatrzymania łopat. Na wieży zostanie zamontowany całodobowy system monitoringu lasu pod kątem ochrony przeciwpożarowej. Chcemy, by te inwestycje dawały jak najwięcej korzyści środowiskowych i były realizowane rozważnie. Dlatego prowadzimy rozmowy i konsultacje z producentami turbin, uczelniami wyższymi, stowarzyszeniami branżowymi, Strażą Pożarną, Lotnictwem Cywilnymi i szeregiem innych organów administracji państwowej.

Rozmach inwestycji może budzić podziw. Jednak ekolodzy mają obawy, związane z jej wpływem na zwierzęta

Informacja o tak dużej inwestycji odbiła się szerokim echem także na środowisku ekologicznym. Jego członkowie nawołują do zaprzestania stawiania turbin wiatrowych w lasach. Chodzi przede wszystkim o negatywny wpływ tego typu konstrukcji na nietoperze i ptaki. Na potwierdzenie swoich obaw eksperci przywołują badania naukowców z Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research, które potwierdzają, że wiatraki nie powinny być instalowane w lasach. Negatywny wpływ pracy turbin wiatrowych w lasach jest szczególnie widocznych w przypadku nietoperzy, które unikają przebywania w ich pobliżu, co oznacza, że postawienie ich na terenach leśnych, wpływa na ograniczenie miejsc, gdzie zwierzęta te mogą swobodnie żerować. Zwierzęta mogą ginąć poprzez zderzenie się z łopatami wirnika turbiny, lub być zabijane poprzez negatywny wpływ różnicy ciśnienia powietrza w pobliżu wiatraka.