Leczyłeś się nie mając ubezpieczenia? Spodziewaj się wizyty komornika…

Gorące tematy Zdrowie Dołącz do dyskusji (3)
Leczyłeś się nie mając ubezpieczenia? Spodziewaj się wizyty komornika…

Choć mamy system eWUŚ, to „państwowo” leczą się też nieubezpieczeni. NFZ chce ściągnąć aż 73 mln zł długu od pacjentów.

W Polsce od początku 2013 roku działa elektroniczny system weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ). Teoretycznie, powinien pozwalać na automatyczne sprawdzenie czy pacjent jest ubezpieczony. W praktyce mechanizm czasem zawodzi i także „nieopłaceni” leczą się na koszt państwa. Teraz ścigać ich będzie NFZ.

Jak tłumaczą specjaliści, często informacje są wprowadzane do eWUŚ z opóźnieniem. W związku z tym, jeśli ktoś zakończył umowę o pracę i nie ma ubezpieczenia, jeszcze przez kilka dni „prześlizgnie się” na nie obowiązujących go już zasadach. Poza tym, jak to z komputerami bywa – czasem coś może się zawiesić. Sam byłem świadkiem sytuacji, w której podczas awarii urządzenia rejestratorka dopuściła do wizyty człowieka upierającego się, że jest ubezpieczony, jedynie po spisaniu jego danych. Być może rzeczywiście podlegał bezpłatnemu leczeniu, jednak z takich furtek mogą też korzystać wyłudzacze.

Jak podkreśla NFZ, istnieje prostszy i bezpieczniejszy sposób na darmowe leczenie, także jeśli nie jest się zatrudnionym – rejestracja w Urzędzie Pracy, która również daje prawo do bezpłatnego leczenia. Problem jednak mogą mieć ci, którzy pracują w ramach umowy zlecenie lub o dzieło i nie mają wykupionych dodatkowych świadczeń – tak często jest w przypadku dorabiających studentów.

Już wkrótce ci, którzy „obeszli” system, mogą spodziewać się wizyty komornika. NFZ zapowiada, że wyśle windykatorów do tych, którzy bezpłatnie, ale bez ubezpieczenia skorzystali z usługi medycznej na co najmniej 100 zł. W przypadku mniejszych kwot postępowanie byłoby nieopłacalne. W sumie fundusz liczy na ściągnięcie należności w kwocie 73 mln złotych od około 110 tysięcy pacjentów.

W mediach można odnaleźć już głosy, jakoby takie działanie było wbrew Konstytucji RP, podobnie jak cała instytucja NFZ. Przywoływany jest bowiem art. 68:

Art. 68. 1. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia.
2. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa.

Warto jednak pamiętać, że choć dostęp do opieki zdrowotnej jest zapewniony, to przepisy nie nakazują zwalniania z opłat. Najbliższe miesiące pokażą jednak, czy w tym zakresie czeka nas rewolucja. PiS przed wygraniem wyborów obiecywał bowiem likwidację NFZ. Póki co fundusz funkcjonuje i walczy o swoje. Czekamy z niecierpliwością na pierwsze raporty z prac w zakresie nowych działań windykacyjnych.

Problemy z prawem medycznym, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: shutterstock.com