Negatywna percepcja Zielonego Ładu w polskim społeczeństwie sprawia, że mieszkańcy naszego kraju często zwracają swoją uwagę w stronę sprawdzonych rozwiązań energetycznych. Badania pokazują, że Polacy są bardzo przywiązani do jednego rodzaju paliwa – płynnego gazu LPG. Potwierdzeniem tych trendów jest badanie, opublikowane przez Polską Organizację Gazu Płynnego. Wynika z niego, że jeszcze długo będziemy musieli czekać na zmniejszenie zainteresowania gazem LPG w gospodarstwach domowych.
Mieszkańcy wsi w dalszym ciągu chętnie używają płynnego gazu LPG. To często alternatywa dla braku tradycyjnej sieci gazowej
Badanie Ekobarometr przeprowadzone przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research pokazuje nam negatywny stosunek Polaków do Zielonego Ładu. Z danych wynika, że Polacy o Zielonym Ładzie wiedzą niewiele, jednak kojarzy im się on przede wszystkim negatywnie. Polacy często wiążą Zielony Ład z ryzykiem drastycznego wzrostu cen energii, a także wyższymi cenami produktów spożywczych.
W obliczu takich nastrojów społecznych płynny gaz LPG staje się jednym z bardziej kluczowych paliw, szczególnie na terenach wiejskich. Badanie pokazuje nam, że aż 49 proc. mieszkańców wsi regularnie korzysta z gazu LPG.
Znaczna część ankietowanych utożsamia gaz LPG z paliwem napędowym, wykorzystywanym przede wszystkim w samochodach spalinowych. Jednak oprócz tego, wielu Polaków jest przyzwyczajonych do używania gazu płynnego LPG w kuchni. Duża część mieszkańców mniejszych miejscowości ceni sobie nie tylko wygodę korzystania z instalacji gazowej, ale także chwali zmniejszenie problemu ze smogiem w swojej okolicy. 58% ankietowanych przyznaje, że wymiana ogrzewania na kocioł gazowy przyczynia się do poprawy jakości powietrza.
Większość respondentów uważa LPG za rodzaj paliwa ekologicznego
Z badania wynika także, że ponad połowa respondentów (53 proc.) uważa, że gaz LPG jest paliwem ekologicznym, Co więcej, również taki sam odsetek ankietowanych uważa, że wymiana pieców węgłowych na kotły gazowe, przyczynia się do poprawy jakości powietrza i ograniczenia smogu. Oprócz zalet dotyczących ekologii, instalacje LPG są według ekspertów niezawodne i bezobsługowe. Mówił o tym na łamach portalu Forsal.pl Bartosz Kwiatkowski, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego:
Właściciel kotła gazowego będzie mógł przez lata cieszyć się bezobsługowym ciepłem i czystym powietrzem, bez konieczności reparacji, serwisowania i remontów.
Badania pokazują zatem, że LPG jest jednym z powszechnie docenianych alternatywnych dla węgla paliw, które emituje mniej zanieczyszczeń i zmniejsza ogólny ślad węglowy.