Rzecznik Praw Obywatelskich wykazuje brak regulacji w sprawie medycznej marihuany. Przepisy są niespójne, jest więc wniosek o ich zmianę.
Adam Bodnar pełniący funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich w liście do Ministra Zdrowia zwraca uwagę na wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Decyzją tego ostatniego, posiadanie konopi jakiejkolwiek innej, niż włóknistej jest karane na mocy ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Uznaje ona za niedozwolony zarówno obrót, jak i wytwarzanie, przetwarzanie, przerób i posiadanie substancji, których używanie może prowadzić do narkomanii.
Równocześnie, badania naukowe potwierdzają, że marihuana może być z pozytywnym skutkiem wykorzystywana w celach medycznych, przede wszystkim przy łagodzeniu negatywnych objawów leczenia chemioterapią u osób z chorobami nowotworowymi. Jak zaznacza RPO, możliwość ochrony zdrowia skutecznymi środkami daje nam Konstytucja RP:
Art. 68. 1. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia.
Odpowiedzią na chęć stosowania leczniczej marihuany może być import docelowy, za pomocą którego pacjenci mogą już od dwóch lat stosować jeden ze środków. Według danych Rzecznika, ta dodatkowa procedura jest jednak stosowana bardzo rzadko, co on sam podkreśla w swoim liście:
”Z przekazanych mi przez Ministerstwo Zdrowia danych wynika, że w latach 2013-2015 wydano łącznie 24 indywidualne zgody dotyczące 14 pacjentów” – podkreśla RPO.
W związku z tym, Minister Zdrowia jest proszony o podjęcie dalszych kroków, które sprawią, że w odniesieniu do konkretnej grupy pacjentów dopuszczalne będzie stosowanie medycznej marihuany bez zbędnych utrudnień. W obecnej sytuacji przepisy wciąż są niespójne i mimo istnienia pewnych procedur, korzystanie z leków stanowi wykroczenie przeciwko innym ustawom.
Czekamy na odpowiedź. Choć nie wyobrażamy sobie, żeby w krótkim czasie w Polsce miała powtórzyć się sytuacja z USA, gdzie dopuszczono najpierw medyczną, a potem rekreacyjną marihuanę, to po takich działaniach jak proponowane, będziemy o krok bliżej jej legalizacji – przynajmniej dla tych, którzy rzeczywiście wykorzystują substancję dla ochrony swojego życia.
Problemy z prawem medycznym, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Fot. tytułowa: shutterstock.com