Deweloperzy chcą zmian. Chodzi o kupowanie mieszkania przez cudzoziemców

Nieruchomości Państwo Prawo Dołącz do dyskusji
Deweloperzy chcą zmian. Chodzi o kupowanie mieszkania przez cudzoziemców

Mieszkanie dla Ukraińca. Trójmiasto, Szczecin, Cieszyn, Zakopane czy Przemyśl. Wszędzie tam obcokrajowiec potrzebuje zezwolenia na zakup nieruchomości.  Polski Związek Firm Deweloperskich chce, by MSWiA zrobiło wyjątek dla Ukraińców.

Mieszkanie dla Ukraińca

Kupno nieruchomości w naszym kraju przez cudzoziemca nie jest takie proste, jak w przypadku Polaka. Zezwolenia wymaga zakup samodzielnego lokalu mieszkalnego w strefie nadgranicznej. Zgodę musi wydać Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Procedura, w ocenie PZFD, jest długa i kosztowana. Utrudnia i wydłuża obywatelom Ukrainy nabywanie nieruchomości w licznych gminach położonych w strefie nadgranicznej. Stąd wniosek PZFD do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji by Ukraińcy nie musieli posiadać takiego zezwolenia.

„Skoro istnieje możliwość zakupu nieruchomości nawet kilkanaście kilometrów tuż za obszarem strefy nadgranicznej, to utrzymywanie obowiązku uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości położonej w strefie nadgranicznej wydaje się być niezasadne w stosunku do obywateli Ukrainy. Rodzi to nieuzasadnione koszty oraz opóźnia nabycie nieruchomości poprzez oczekiwanie na uzyskanie zezwolenia”, dowodzi PZFD.

Deweloperzy przywołują dane przedstawione w raporcie „Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse” z kwietnia 2022 r. Według niego w Gdańsku przebywało wtedy 157 787 Ukraińców.  A gdyby wziąć pod uwagę cały obszar metropolitarny, obejmujący poza Gdańskiem m.in. Gdynię i Sopot, to liczba Ukraińców rośnie do 223 952. W Szczecinie przywoływane statystyki mówią o 59 574 Ukraińców. Deweloperzy mają nadzieję, że te liczby przekonają rządzących do uproszczenia procedury.

Cudzoziemcy kupują coraz więcej

Z roku na rok rośnie liczba kupowanych przez cudzoziemców mieszkań. W zeszłym roku, po raz pierwszy, przekroczyła ona 10 tys. Jak się to ma do liczby oddanych mieszkań? Deweloperzy oddali ich w 2021 roku rekordowo dużo, bo ok. 250 tys. A jest jeszcze przecież rynek wtórny. Te ponad 10 tys. sprzedanych mieszkań obejmuje także te z drugiej ręki. Wśród cudzoziemców najwięcej jest obywateli Ukrainy. W minionym roku kupili ponad 4 tys. mieszkań. W pierwszej trójce są Niemcy i Białorusini, ale skala ich zakupów w porównaniu z Ukraińcami jest dużo mniejsza.

Według serwisu GetHome.pl największą popularnością wśród cudzoziemców cieszą się mieszkania w Warszawie. Potem w Krakowie i Wrocławiu. Ciekawie wypada Gdańsk. Choć liczba sprzedanych tam obcokrajowcom mieszkań wrażenia nie robi, to procentowy (prawie 70 proc,) wzrost zainteresowania kupnem mieszkania w Gdańsku już tak. Zniesienie obowiązku posiadania zezwolenia mogłoby w tej statystyce namieszać.

Nie dziwi, że deweloperzy zabiegają o ułatwienia w przepisach. Rynek klientów kupujących na kredyt załamał się. A deweloperzy z Gdańska czy Szczecina chcieliby mieć takie same szanse pozyskania klienta z Ukrainy, jak ci z Warszawy czy Krakowa.