Poziom przygotowania młodych ludzi do rozpoczęcia kariery zawodowej jest mizerny. Szkoła i uczelnia nie pomagają

Edukacja Praca Dołącz do dyskusji
Poziom przygotowania młodych ludzi do rozpoczęcia kariery zawodowej jest mizerny. Szkoła i uczelnia nie pomagają

O tym, że młodzi ludzie czuja się niepewnie nie tylko po ukończeniu szkoły, ale także na rynku pracy wiemy od dłuższego czasu. Ten niepokojący trend jest także widoczny w wielu badaniach. Niedawno opublikowany raport serwisu Pracuj.pl nie pozostawia żadnych wątpliwości – poziom przygotowania młodzieży do rozpoczęcia kariery zawodowej jest mizerny. Badanie ujawnia także inne, ciekawe szczegóły związane z wchodzeniem młodych ludzi na rynek pracy.

Szkoły i uczelnie nie przygotowują młodych ludzi do kariery zawodowej

O tym, że polskie szkolnictwo nie jest ukierunkowane na wyposażenie młodych ludzi w narzędzia, potrzebne do radzenia sobie na rynku pracy, wiemy od bardzo dawna. Badanie Pracuj.pl pokazuje nam więc dobitnie, że jest to jeden z najbardziej palących problemów edukacji w Polsce. Raport pokazał także niepewność młodych ludzi, która dotyczy przede wszystkim ich umiejętności zawodowych po skończeniu studiów.

Nie najlepiej wyglądają także wyniki dotyczące uczelni wyższych – tylko 23 proc. młodych badanych zgadza się z tym, że oferują one odpowiednie przygotowanie do wejścia na rynek pracy. Jednocześnie 24 proc. badanych wskazuje, że wykształcenie wyższe jest konieczne do osiągnięcia sukcesu zawodowego.

Bardzo źle sytuacja wygląda wśród młodych osób w przedziale od 18 do 24 lat. Aż 35 proc. osób z tej grupy wiekowej deklaruje, że nie czuje się wystarczająco pewnie przed wejściem na rynek pracy. Autorzy raportu nie mają wątpliwości – te dane pokazują konieczność kompleksowego wsparcia w zakresie rozwoju umiejętności praktycznych i adaptacyjnych młodych ludzi.

Pokolenie Z zauważa spadek znaczenia formalnego wykształcenia. Coraz bardziej liczą się dla nich praktyczne umiejętności

62 proc. badanych osób z pokolenia Z deklaruje, że formalne wykształcenie ma w obecnych czasach coraz mniejszy wpływ na przebieg kariery zawodowej. Tego typu deklaracje nie stoją jednak w sprzeczności z koniecznością wspierania młodych ludzi w zdobywaniu umiejętności zawodowych na każdym etapie edukacji. Autorzy badania zauważają, że wymagania dotyczące wykształcenia nie są jednolite i mogą różnic się w zależności od specjalizacji.

Ekspertka z portalu Pracuj.pl Jolanta Lewandowska-Bitkowska zwróciła uwagę na zmianę, jaka zaszła w ostatnich latach w postrzeganiu formalnego wykształcenia przez pracodawców.

W zawodach regulowanych, takich jak prawo czy medycyna, formalne wykształcenie jest niezbędne i ściśle określone przez normy prawne i standardy zawodowe. Z drugiej jednak strony, istnieje wiele specjalizacji, w których kluczowe znaczenie ma praktyczne doświadczenie czy konkretny zestaw umiejętności.

Eksperci Pracuj .pl wskazują także na szczególną rolę pracodawców. Według nich to właśnie osoby zatrudniające pracowników są najbardziej odpowiedzialne za ich wdrożenie do swoich obowiązków zawodowych. Badanie potwierdza, że odpowiednie szkolenie wdrożeniowe w miejscu pracy może mieć równe lub większe znaczenie od posiadania formalnego wykształcenia.