Młodzi wolą etat niż własną firmę i chcą zarabiać przynajmniej 4,5 tys. zł na rękę

Finanse Praca dołącz do dyskusji (331) 27.05.2021
Młodzi wolą etat niż własną firmę i chcą zarabiać przynajmniej 4,5 tys. zł na rękę

Jerzy Wilczek

Czego oczekują młodzi na rynku pracy? Po raz kolejny postanowiła to zbadać firma PwC. Okazuje się, że studenci chcą coraz więcej zarabiać – choć też ich oczekiwania trudno nazwać nierealistycznymi. Co ciekawe, niespecjalnie marzy im się własna firma – i woleliby pracować z biura niż zdalnie. 

Firma PwC po raz kolejny postanowiła sprawdzić, jak młodzi ludzie (przede wszystkim studenci) wyobrażają sobie swoje zawodowe życie – a przynajmniej jego początek.

Z jednej strony młodzi i studenci przyznają, że pandemia negatywnie wpłynie na ich start. Z drugiej strony, chcą zarabiać przeciętnie 4,5 tys. zł na rękę – a to o 500 zł więcej niż wyszło w zeszłorocznym badaniu.

Wiele zależy oczywiście od wybranego kierunku. Studenci czy absolwenci kierunków społecznych oraz ścisłych zadowolą się 4 tys. netto, ale już ci z kierunków medycznych bądź biologiczno-przyrodniczych żądają od potencjalnych pracodawców przynajmniej 5 tys. zł na rękę. Wzrosty ich wymagań specjalnie zaskakujące nie są – w końcu bezrobocie jest ciągle bardzo niskie, wynagrodzenia rosną – a i tak całkiem przyzwoita pensja (czyli 4,5 tys. zł na rękę) nawet nie starczy obecnie na pół metra kwadratowego mieszkania w Warszawie czy Trójmieście.

Młodzi na rynku pracy 2021. Nie tylko pieniądze się liczą…

Dość często mówi się, że dzisiejsi młodzi mają zupełnie inne oczekiwania co do pracodawców niż ich starsi o dekadę czy więcej koledzy. I faktycznie, badanie PwC zdaje się to potwierdzać.

Niespecjalnie marzy im się na przykład własna działalność, a ponad 77 proc. woli stabilne zatrudnienie. Zdecydowana większość preferuje etat jako oczekiwaną formę zatrudnienia – i zwolenników umowy o pracę jest jeszcze więcej niż w badaniu z 2020 r. Okazuje się też, że „work-life balance” jest dziś dla młodych ważniejszy niż wysokie zarobki.

Generacja studentów i absolwentów wchodzi na rynek pracy w specyficznym, pandemicznym (czy też może post-pandemicznym) momencie. Pandemia spowodowała odwrót korporacji od biur na korzyść home office. Jednak jak się okazuje, taki model pracy wcale niekoniecznie się młodym podoba. Aż 64 proc. z przebadanych osób wolałaby jednak pracę w klasycznym biurze, a nie zdalną.