Można odkupić używanego Office’a czy Windowsa, robią tak nawet urzędy. Ale wielu Polaków daje się na Allegro czesać piratom

Prawo Technologie Dołącz do dyskusji
Można odkupić używanego Office’a czy Windowsa, robią tak nawet urzędy. Ale wielu Polaków daje się na Allegro czesać piratom

W dobie cyfrowej oprogramowanie często zmonopolizowane przez firmy takie jak Microsoft lub Adobe jest niezbędne zarówno w pracy, jak i życiu codziennym, a pokusa zakupu taniego software’u jest wielka. Jednak, jak ostrzega firma Forscope – podobno lider w sprzedaży legalnego, używanego oprogramowania w Europie Środkowo-Wschodniej – niskie ceny mogą kryć w sobie poważne ryzyko.

Rzeczywiste oszczędności na zakupie legalnego, używanego oprogramowania mogą sięgnąć nawet 70% w porównaniu do ceny nowego produktu oferowanego bezpośrednio przez producenta. Ale, gdy oferta wydaje się zbyt dobra, by mogła być prawdziwa, często niestety tak jest. Oferty, które obiecują ceny niższe o 90 czy 95% od pierwotnej, zazwyczaj są powiązane z nielegalną odsprzedażą zduplikowanego klucza produktu. O pirackich Windowsach czy Office’ach z Allegro mieliśmy na łamach Bezprawnika już cały serial, wliczając w to konsekwencje ze strony policji. Kilka dla przykładu:

Co ważne: można kupić legalnie używanego Office’a czy Windowsa

Zakup używanego oprogramowania w pełni zgodny z prawem jest możliwy i legalny w większości krajów europejskich, pod warunkiem, że licencja została nabyta na zasadach wieczystych i spełnione zostały niezbędne wymogi. Kupujący powinien żądać pełnej dokumentacji, w tym dowodów na pochodzenie oprogramowania, umowę licencyjną i oświadczenie o dezaktywacji przez poprzedniego użytkownika.

Mateusz Drozdowski z Forscope podkreśla, że ważne jest, aby nie dawać się zwieść samym zapewnieniom sprzedawców. „Nie każda faktura jest wystarczającym potwierdzeniem nabycia legalnego oprogramowania. Zawsze należy żądać pełnej dokumentacji prawnej, w tym dokumentów źródłowych, które pozwolą zidentyfikować oprogramowanie oraz jego pierwszego właściciela,” mówi Drozdowski.

Używane oprogramowanie ma rekomendację TSUE

Co więcej, odkąd w 2012 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że producenci oprogramowania nie mogą blokować odsprzedaży swoich produktów, zakup legalnie używanej licencji wieczystej jest bezpieczny i zgodny z prawem. Taka licencja spełni wszystkie wymogi audytu, niezależnie od tego, czy będzie wykorzystywana w firmie prywatnej, czy instytucji publicznej.

W kontekście tej legalnej praktyki, coraz więcej instytucji publicznych korzysta z możliwości zakupu używanego oprogramowania, co jest zgodne z prawem zamówień publicznych i przynosi korzyści zarówno sprzedawcom, jak i kupującym.

Choć rynek używanego oprogramowania oferuje znaczące oszczędności, kluczowe jest, aby podchodzić do takich transakcji z należytą ostrożnością. Szukając tańszej alternatywy dla nowego software’u, warto skonsultować się z doświadczonym brokerem i upewnić się, że zakup jest w pełni legalny.