Najbardziej pożądane zawody w 2020 r. Kto może liczyć na dobrze płatną pracę i zainteresowanie rekruterów?

Praca Dołącz do dyskusji (418)
Najbardziej pożądane zawody w 2020 r. Kto może liczyć na dobrze płatną pracę i zainteresowanie rekruterów?

Rynek pracy ulega ciągłym zmianom, niektóre z nich da się jednak przewidzieć. Rozwój nowych technologii nie pozostawia w tej materii złudzeń. Najbardziej pożądane zawody przyszłości raczej nie będą związane z branżą prawniczą. Międzynarodowy serwis społecznościowy LinkedIn właśnie przedstawił 15 zawodów, na które zapotrzebowanie rośnie najszybciej.

Najpopularniejsze zawody w 2020 roku

W przygotowanym przez serwis LinkedIn raporcie wyszczególniono 15 zawodów, w związku z którymi pojawiło się najwięcej ofert pracy. Jego twórcy zakładają, że wzrost liczby ofert jest wynikiem zwiększającego się zapotrzebowania na pracowników w tych obszarach, a co za tym idzie, bezpośrednio przełoży się to na popularność zawodów. Niestety raport dotyczy rynku amerykańskiego. Obserwowane tendencje są jednak udziałem również naszego rynku. Warto więc się im przyjrzeć i sprawdzić, jakie zawody przyszłości będą najbardziej pożądane.

Dobrą wiadomością płynącą z tego typu raportów jest oczywiście fakt, że rynek pracy nie ulega stagnacji. Dotyczy to niestety głównie branży związanej z zaawansowanymi technologiami. Wśród piętnastu wymienionych zawodów aż pięć wymaga posiadania tytułu inżyniera. Na czele umiejscawiają się branże związane ze sztuczną inteligencją, nauką o danych i robotyką.

Największy wzrost ofert pracy zanotowało stanowisko specjalisty do spraw sztucznej inteligencji. Roczny wzrost w tym przypadku wyniósł aż 74 procent. Na kolejnych miejscach, z już dużo mniejszym wzrostem, na poziomie 40 i 37 procent znalazły się: inżynier robotyki i analityk danych. Dość prężnie wzrastające zainteresowanie zanotowały również stanowiska takie jak: inżynier pełnego stosu technologicznego i inżynier ds. niezawodności witryny.

Wzrost dotyczy również branży sprzedaży. Lekko ponad trzydziestoprocentowy wzrost zapotrzebowania zanotowały stanowiska związane z rozwojem sprzedaży oraz wsparciem klienta.

W zestawieniu pojawiły się także mniej techniczne zawody jak choćby związane z tworzeniem i udoskonalaniem wizji produktu czy technik terapii behawioralnej.

Ranking bez niespodzianek

Ranking poszukiwanych zawodów LinkedIn właściwie potwierdza to, co na rynku pracy obserwujemy od dawna. Zawody związane z nowymi technologiami są zawodami przyszłości, czy tego chcemy, czy nie. Oczywiście rynek pracy w USA różni się znacząco od naszego. Pewne tendencje znajdują jednak pokrycie i od paru lat nie zaskakują.