W całej Unii Europejskiej najłatwiej o pracę w Wielkopolsce. Najtrudniej we francuskim Mayotte

Dobre wiadomości Praca Dołącz do dyskusji (3)
W całej Unii Europejskiej najłatwiej o pracę w Wielkopolsce. Najtrudniej we francuskim Mayotte

Eurostat policzył ilu bezrobotnych jest w poszczególnych regionach Unii Europejskiej. Okazało się, że w całej UE najłatwiej o pracę w Wielkopolsce. Tam, w zeszłym roku, wśród osób między 15, a 74 rokiem życia bezrobotnych było 1,8 procenta osób. Na podium znalazły się jeszcze dwa regiony czeskie. Centralna Bohemia i region Południowo-Zachodni.

Najniższe bezrobocie w całej UE ma Wielkopolska

Nie tylko Wielkopolska ma powody do zadowolenia. Bardzo dobrze wypada też Lubuskie. W zestawieniu Eurostatu zajęło 4 miejsce, ze wskaźnikiem bezrobocia 2,2 procent, choć tu pojawiło się zastrzeżenie, że ze względu na małą próbę można mieć zastrzeżenia do wiarygodności. Dziewiąte miejsce tej listy należy do Warszawy. W stolicy wskaźnik bezrobocia wyniósł 2,5 procent. W pierwszej 10 unijnych prymusów znalazła się jeszcze Praga oraz trzy inne regiony z Czech i jeden region węgierski. Honor Europy Zachodniej ratuje niemiecka Szwabia, chociaż w jej wypadku, podobnie jak w Lubuskiem próba była niewielka, więc może nie oddawać stanu faktycznego.

Najtrudniej o pracę jest we francuskim  Mayotte, tam wynosi ono prawdopodobnie, bo próba była niewielka, 27,8 procent. Kolejne pięć miejsc zajęły regiony hiszpańskie. Najgorzej wypadła Ceuta. Tu jedna czwarta ludzi w wieku objętych badaniem była w 2020 roku bez pracy. Niedobrze jest też na Wyspach Kanaryjskich i Andaluzji. Bardzo wysokie bezrobocie jest też w czterech regionach greckich i we włoskiej Kalabrii.

Polska prymusem

Eurostat zbadał 229 regionów. Część z nich, 59, miało bezrobocie na poziomie 3,6 lub mniej, przy średniej unijnej 7,1. Wśród tych regionów, najwięcej, bo 13 jest z Polski, 12 z Niemiec, 7 z Czech, 6 z Niderlandów. Kontrastuje z nimi południe Europy. Tu bezrobocie jest dużo wyższe. Najgorzej jest w Grecji. Potem Hiszpania, Francja i Włochy.

Eurostat podał też,  że w ostatnich dwudziestu latach najmniej bezrobotnych UE odnotowała w 2019 roku. Rok 2020 był już trochę gorszy. Z danych wynika, że nie łatwo jest ludziom młodym. Rok temu w całej UE bez pracy pozostawało prawie 17 procent ludzi  wieku 15-24 lata. Rekord padł w hiszpańskiej Melilli, gdzie bez pracy było 70 procent młodych. Z kolei najmniej bezrobotnych młodych odnotowano w Pradze. Tam bez pracy było 5 procent osób. Ciekawe, że wśród regionów, gdzie najmniej młodzieży nie miało pracy znalazło się Łódzkie i Małopolska.