Największe banki w Polsce 2020. Liderem jest PKO BP, ale najszybciej rosły Santander, BNP Paribas i… Nest Bank

Biznes Finanse Dołącz do dyskusji (71)
Największe banki w Polsce 2020. Liderem jest PKO BP, ale najszybciej rosły Santander, BNP Paribas i… Nest Bank

Kryzys w Stanach Zjednoczonych nauczył nas, że są banki zwykłe i banki zbyt wielkie by upaść. Nie dziwi zatem, że część klientów wybiera banki na podstawie ich rozmiaru i zgromadzony aktywów. Największe banki w Polsce 2020 to lista, którą otwiera PKO BP, Santander Bank Polska i Pekao. 

De facto aż trzy banki utraciły podmiotowość na polskim rynku w minionym roku 2018. Był to Raiffeisen Polbank, Deutsche Bank oraz Eurobank. Wszystkie trzy zostały przejęte przez większe od siebie podmioty, a to z kolei doprowadziło do zauważalnych wzrostów przejmujących.

Jeżeli chcecie otworzyć konto w banku, koniecznie sprawdźcie nasze narzędzie, które monitoruje oferty większości polskich banków i umożliwia ich porównanie. Poniżej sprawdzicie:

Największe banki w Polsce 2020 zdominowane przez państwo

Poniższe zestawienie zatytułowałem „największe banki w Polsce 2020”, ponieważ bazuje ono na danych publikowanych w sprawozdaniach finansowych za rok – logiczne 2018. Kto najbardziej urósł w 2019 dowiemy się dopiero w drugiej połowie roku 2020, a przecież do tego czasu konta otwierać trzeba, przenosić kapitał, no i generalnie – interesować się.

Miniony rok nie był zatem rokiem przesadnych przetasowań, a raczej konsumowania efektów rozmaitych przejęć w polskiej bankowości. Liderem pozostaje jednak niezmiennie PKO BP, które w minionym roku zwiększyło swoje aktywa o ponad 9%, osiągając pułap 324 miliardów złotych. To znacznie mniejszy wzrost od 35-procentowego wzrostu drugiego w zestawieniu Santander Bank Polska (206 mld), jednak nie zapominajmy, że jest to w dużej mierze przejęciem blisko aktywów Deutsche Bank Polska S.A.. Podium zamyka oczywiście żubr z Pekao, który w minionym roku rósł zdecydowanie najsłabiej z całej stawki – zaledwie o 3% do 191 mld aktywów.

Kiedy patrzymy na ścisłe podium, nie sposób zauważyć, że największe banki w Polsce 2020 są bankami państwowymi, jednak rodzynek w tym gronie – prywatny Santander – rozwijał się najszybciej.

Największe banki w Polsce 2020 – ING kontra mBank

Kolejne pozycje to bitwa prywaciarzy z zagranicy. Mamy tutaj prawdziwie europejską śmietankę. Poza wspomnianym Santanderem z Hiszpanii, jest bank niemiecki, holenderski, francuski i portugalski. Najbardziej zagadkowe są losy mBanku, który ze wzrostem 11% uzbierał 146 mld aktywów i niebawem prawdopodobnie zostanie sprzedany, któremuś ze swoich konkurentów – faworytami do pozyskania jest PKO BP, ale mówi się też o zainteresowaniu ze strony na przykład ING. Sprzedaż mBanku to zdecydowanie największa tego typu potencjalna transakcja ostatnich lat w naszym kraju, a do tego wystawiony podmiot jest bardzo atrakcyjny.

142 miliardy i wzrost o ponad 12% to odpowiedź holenderskiego brata bliźniaka z ING Banku Śląskiego. Oba banki rokrocznie toczą ze sobą zacięty bój, natomiast pomarańczowy bank utożsamiany z Markiem Kondratem sukcesywnie stratę pomniejsza.

O połowę, o niemal 50% urósł w minionym roku BNP Paribas. To spory sukces i bank niewątpliwie złapał słuszną dynamikę zbierając 109 miliardów złotych aktywów. Oczywiście – jest w tym spory udział przejęcia Raiffeisen Polbank, natomiast dynamika niewątpliwie stoi po stronie banku, który stylizuje się na niezwykle postępową markę zmieniającego się świata.

Największe banki w Polsce 2020 – Millennium i Alior na ogonach czołówki

Wciąż wielkimi i budzącymi zaufanie bankami są bez cienia wątpliwości Bank Millennium. Ten ostatni urósł o 13%, powiększając swoje aktywa do 80 miliardów, co było również rezultatem przejęcia Eurobanku. Alior Bank ma z kolei spowolnioną dynamikę wzrostu na poziomie 5,7%. Należy jednak pamiętać, że wciąż ma 73 miliardy złotych aktywów i jasną strategię rozwoju, skupioną na innowacjach i przedsiębiorcach.

Nie wszystkim bankom przybywa jednak aktywów. Kurczy się, i to drastycznie, Getin Noble Bank, za czym stały przyczyny… powiedzmy, że polityczne, o ile polityką można określać historie rodem z bananowych republik. Bank zmniejszył swój stan posiadania o blisko 17% do 50 miliardów złotych. To mniej więcej tyle samo, ile ma Citi Handlowy, choć ten akurat rośnie w tempie 15% rocznie. Citi Handlowy, gdyby szukać wyróżnika z punktu widzenia sektora konsumenckiego, najbardziej znany jest ze swojej niezwykłej aktywności na rynku kart kredytowych.

Największe banki w Polsce – kruszynka Nest Bank w gronie outsiderów

Pozostałe banki w zestawieniu są skromne i nie prezentują szczególnie optymistycznego scenariusza. Dawid Podsiadło i intensywna kampania reklamowa nie pomaga Credit Agricole, który praktycznie utrzymał status quo na poziomie 22 miliardów złotych aktywów. Kurczył się Idea Bank, który ma tego samego właściciela, co Getin – i to pomimo rekordowego oprocentowania na lokatach. Bank ma już tylko ponad 20 miliardów aktywów, co oznacza spadek o prawie 14%. W odwrocie jest BOŚ Bank (18 mld), nie do końca porywa stabilny Bank Pocztowy (7,5 mld), za to uwagę zwraca dynamika z jaką rozwija się Nest Bank.

Nest Bank to materiał na osobny artykuł, ponieważ jego droga ku górze jest dynamiczna. To kruszynka, ale rosnąca w tempie 33% rocznie, a jego aktywa na koniec 2018 roku zbliżały się do 7 miliardów złotych.

Który bank wybrać?

Niewątpliwie ostatecznym argumentem przy analizowaniu oferty banku powinna być nie tylko jego wielkość, ale też wygoda korzystania, promocje, dostępne możliwości. Przypominamy, że nawet stosunkowo spore kwoty naszych pieniędzy w bankach są bezpieczne – zapewnia to Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Choć, oczywiście, nikt z nas nie chciałby chyba testować jego działania na własnej skórze.