Tylko na Bezprawniku: Należności komornika od przedsiębiorcy się przedawniają – zadecydował Sąd Najwyższy

Gorące tematy Firma dołącz do dyskusji (127) 11.09.2020
Tylko na Bezprawniku: Należności komornika od przedsiębiorcy się przedawniają – zadecydował Sąd Najwyższy

Marzena Sosnowska

Mimo że żaden przepis polskiego prawa nie wskazuje, że należności komornika z tytułu opłat egzekucyjnych stwierdzone prawomocnym postanowieniem wydanym na podstawie art. 770 kodeksu postępowania cywilnego podlegają przedawnieniu, to Sąd Najwyższy uznał, że należy do nich zastosować trzyletni termin przedawnienia. 

Taką uchwałę podjął właśnie Sąd Najwyższy (uchwała z 11 września 2020 r., sygn. III CZP 84/19).

Sprawa, którą zajmował się SN była dość typowa. Pewna spółka nie uregulowała opłat egzekucyjnych, które należały się komornikowi. Ten jednak nie był w stanie wyegzekwować od przedsiębiorcy pieniędzy. Uczynił to dopiero po kilkunastu latach – gdy na rachunku bankowym spółki środki już były. Menedżerowie uznali jednak, że komornik nie powinien zabrać kilkudziesięciu tys. zł, bo należności się przedawniły. Sprawa trafiła do sądu. Sąd pierwszej instancji zauważył, że żaden przepis polskiego prawa nie określa terminu przedawnienia dla należności komorniczych mających oparcie w art. 770 k.p.c.  Należy więc przyjąć, że w ogóle się one nie przedawniają. Sąd drugiej instancji nabrał jednak wątpliwości w sprawie. Z jednej strony bowiem zgadzał się z pierwszą instancją, ale z drugiej – uznał, że podejście, które powinien zaakceptować, byłoby nielogiczne. Postanowił więc zadać pytanie Sądowi Najwyższemu.

Ten we właśnie wydanej uchwale podkreślił, że choć rzeczywiście ustawodawca nie ustanowił nigdzie terminu przedawnienia dla komorniczych należności z tytułu opłat egzekucyjnych, to całkowicie nierozsądne i niesprawiedliwe byłoby, gdyby przyjąć, że się one nie przedawniają. Przecież – co spostrzegał pełnomocnik spółki przed SN – w odwrotnej sytuacji, czyli gdy roszczenie ma przedsiębiorca do komornika, instytucję przedawnienia się stosuje.

SN uznał, że najlepiej więc zastosować analogię do którejś z ustaw – w prawie cywilnym jest to przecież dopuszczalne. Sędziowie doszli do przekonania, że najbliższa analogia to będzie ustawa o kosztach sądowych w postępowaniu cywilnym. A tam okres przedawnienia wynosi trzy lata od dnia powstania roszczenia.

Uchwała SN to ważna informacja dla przedsiębiorców. Gdyby bowiem komornik zdecydował się zająć środki na rachunku bankowym na poczet należności z tytułu opłat egzekucyjnych po wielu latach od ich naliczenia, to warto zaskarżyć taką czynność komornika.

127 odpowiedzi na “Tylko na Bezprawniku: Należności komornika od przedsiębiorcy się przedawniają – zadecydował Sąd Najwyższy”

    • Stwierdzona prawomocnym postanowieniem komornika sądowego (art. 770 k.p.c.) należność z tytułu opłat egzekucyjnych przewidzianych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (jedn. tekst: Dz. U. z 2018 r., poz. 1309 ze zm.) przedawnia się w terminie właściwym dla przedawnienia kosztów sądowych.

  1. Może bezprawnik napisze wkońcu coś co zwykłych ludzi interesuje.np.co z dziećmi które bezprawnie pobierają pieniądze od rodzica. Egzekwowanie od komornika przez rok.Jak odzyskać te pieniądze.czy jest jakiś przepis działający wstecz.bo do tej pory nikt nic nie pisze.wszystkie portale piszą o alimentach jak otrzymać a może ktoś w końcu napisze jak rodzic oszukiwany i niczego nie świadomy tego ma je odzyskać..Coraz więcej praw mają oszuści a co z przepisami karanmi za wyłudzenie.i oszustwo ze strony dzieci.czy alimenciaż nie ma już żadnych praw w tym kraju.czy komornik nie powinien sprawdzać takich ludzi.tylko wyciągają łapę po kasę.Jakies przepisy chyba są a jak nie to powinny powstać.

  2. Głupszej uchwały nie czytałem od kilku miesięcy. Przepis art. 770 kpc nie znajduje zastosowania przy egzekucji kosztów przez komornika sądowego. Przepis ten stanowi podstawę egzekucji kosztów między stronami. Postanowienie stanowi podstawe egzekucji na podstawie ustawy oksie i nowej uokk. Przedawnienie przez analogię …przedawnienie opłat publicznoprawnych przez analogię..buhahahahahhaha. Owoce pracy nowej KRS czy też to ktoś ze starego składu był zmęczony ? A może SN chce zyskać popularność o elektoratu Zbycha Ziobry i PIS. Czekam na argumentację SN…. kolejny wyrok ala brak przerwy przedawnienia w przypadku umorzenia w przypadku umorzenia na podstawie art. 823 kpc przez analogię do cofnięcia pozwu…. czekam na kolejną zabawę w ustawodawcę i łamanie podstawowych reguł prawa cywilnego i publicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *