Nie kupuj używanego samochodu, który miał więcej, niż jednego właściciela

Moto Dołącz do dyskusji
Nie kupuj używanego samochodu, który miał więcej, niż jednego właściciela

Kupowanie używanego samochodu to decyzja, którą wielu z nas podejmuje w pewnym momencie życia. Właściwa ocena plusów i minusów tego wyboru jest kluczowa dla uniknięcia rozczarowań w przyszłości.

Używane samochody są zazwyczaj tańsze od nowych, co pozwala na zaoszczędzenie dużej sumy pieniędzy. Nowe samochody tracą na wartości znacznie szybciej niż używane. Kupując używane auto, unikasz największego spadku wartości, który następuje tuż po zakupie nowego pojazdu. Dzięki technologii i wielu dedykowanym usługom można sprawdzić historię samochodu, co daje pewność, że kupujesz auto bez ukrytych wad.

Jednak używane auta mają też oczywiście szereg wad. Naawet przy dokładnej inspekcji, trudno jest ocenić stan techniczny używanego samochodu. Wwiększość używanych samochodów nie jest objęta gwarancją, co oznacza, że wszelkie naprawy będą na koszt kupującego. Wreszcie, używane samochody mogą nie posiadać najnowszych funkcji bezpieczeństwa czy rozwiązań technologicznych dostępnych w nowych modelach.

Ryzyko kupowania samochodu z wieloma właścicielami

Choć zakup używanego samochodu może być kuszący z wielu powodów, ważne jest, aby zwrócić uwagę na liczbę jego poprzednich właścicieli. Dane wskazują, że samochody, które miały więcej niż jednego właściciela, niosą ze sobą znacznie większe ryzyko problemów.

Według badań CARFAX, ryzyko wejścia w posiadanie samochodu z zagrożeniami gwałtownie rośnie już po pierwszej zmianie właściciela. To ryzyko obejmuje sytuacje takie jak wypadki, wcześniejsze uszkodzenia czy niespójność przebiegu. Co więcej, samochody, które zmieniły właściciela więcej niż raz, są często używane w alternatywnych zastosowaniach, takich jak taksówki, co może świadczyć o intensywnym i nierównomiernym zużyciu.

Jasno wynika z tego, że pojazdy z jednym właścicielem niosą ze sobą znacznie mniejsze ryzyko niż te, które miały wielu poprzednich właścicieli. Oczywiście, nie oznacza to, że każdy samochód z wieloma właścicielami jest w złym stanie. Wiele z nich może być w doskonałym stanie technicznym, ale ryzyko jest znacznie wyższe.
Odsetek samochodów z ryzykiem, które

  • … miały jednego właściciela = 38%
  • … miały dwóch właścicieli = 84
  • … miały trzech lub więcej właścicieli = 84%.

Sam fakt, że samochód miał dwóch właścicieli zamiast jednego, zwiększa ryzyko wejścia w posiadanie samochodu z zagrożeniami o ponad 120% – alarmuje CARFAX w najnowszym badaniu.

Choć zakup używanego samochodu może być korzystny pod względem finansowym, ważne jest, aby dokładnie rozważyć wszystkie czynniki, w tym liczbę poprzednich właścicieli. Jeśli zdecydujesz się na zakup auta z kilkoma poprzednimi właścicielami, ważne jest, aby dokładnie sprawdzić jego historię, przejść jazdę próbną, a najlepiej także zlecić fachową ocenę w warsztacie. Dzięki temu unikniesz wielu potencjalnych problemów i zyskasz pewność, że twój zakup będzie satysfakcjonujący.