Żadnych tarcz antykryzysowych nie będzie. „Firmy mają pieniądze”

Finanse Firma dołącz do dyskusji (35) 14.10.2020
Żadnych tarcz antykryzysowych nie będzie. „Firmy mają pieniądze”

Edyta Wara-Wąsowska

Przedsiębiorcy apelują, by rządzący jak najszybciej wdrożyli mechanizmy, które pozwolą przetrwać firmom. Twierdzą, że rząd miał czas, aby przygotować się na jesienną falę koronawirusa. Rządzący nie planują jednak na ten moment uchwalania jakichkolwiek tarcz. Jak twierdzi prezes PFR – firmy mają na kontach pieniądze. 

Nowa tarcza antykryzysowa dla firm? Na razie nie ma na to szans

Biznes ma jasne postulaty. Jak donosi „Rzeczpospolita” – punktowe wsparcie, przewidywalne restrykcje (a nie takie, które są wprowadzane „z zaskoczenia” i właściwie z dnia na dzień) czy brak nowych podatków (ale tak naprawdę, a nie jak to twierdzi minister finansów). W zasadzie więc przedsiębiorcy wcale nie oczekują niemożliwego, nie chcą też, by rząd znów uruchamiał ogromne dotacje. Postulują raczej, by pomagać tym, którzy znaleźli się w naprawdę trudnej sytuacji, a także by nie utrudniać życia całej reszcie – przynajmniej bardziej, niż jest to faktycznie konieczne.

Na razie zresztą na pomoc publiczną w takim wymiarze firmy nie mają co liczyć. W rozmowie z „Business Insider” przyznał to wprost Paweł Borys, prezes PFR. Jego zdaniem zresztą obecnie sytuacja gospodarcza Polski jest stabilna – i ma nie wymagać „aż tak znacznej” skali pomocy publicznej. Dodatkowo prezes PFR zaznacza też, że wcześniejsze tarcze miały zabezpieczyć firmy na dłuższy czas – i w jego ocenie tak właśnie się stało, a same firmy mają mieć pieniądze na kontach.

Rządzący mogą jednak już wkrótce dostrzec taką konieczność

Warto jednak pamiętać, że nie oznacza to, że nowa tarcza antykryzysowa dla firm nie powstanie w ogóle. Po pierwsze – KE przedłuża okres regulacji umożliwiającej otrzymanie pomocy publicznej w czasie pandemii. To oznacza, że nadal będzie istniała możliwość udzielenia pomocy przedsiębiorcom. To od państw będzie zależeć, czy z niej skorzystają – i w jakim stopniu.

Kiedy nowa tarcza antykryzysowa dla firm mogłaby zostać wprowadzona? Z pewnością najpierw rządzący musieliby wprowadzić ogólnokrajowe obostrzenia, które bardzo mocno odbiłyby się na kondycji finansowej przedsiębiorstw. Chodzi np. o zamknięcie niektórych firm (np. siłowni czy klubów fitness) czy lokali gastronomicznych. Wydaje się, że w takiej sytuacji rządzący musieliby zastanowić się nad wdrożeniem mechanizmów wsparcia. Być może przekonamy się o tym zresztą już wkrótce – nowe, ogólnokrajowe obostrzenia wydają się już właściwie pewne. Decyzje zapadną w najbliższych dniach.

35 odpowiedzi na “Żadnych tarcz antykryzysowych nie będzie. „Firmy mają pieniądze””

 1. A teraz to tarcza za co niby? Firmy działają normalnie, nic nie jest zamknięte, a cwaniacy chcą doić jeszcze państwo? Dać palec to chcą rękę.

  • To że firma działa nie znaczy że zarabia w kryzysie gospodarczym spowodowanym plandemią . Ale ty pracujesz na etacie to co możesz wiedzieć .

   • Prowadzę firmę i pracuję na etacie (14-15 h pracy dziennie) – widzę co się dzieje z 2 stron. O ile niektóre branże ucierpią rzeczywiście, bo nie mogą świadczyć usług o tyle spora grupa szuka tylko wymówki by obciąć pracownikom pensje do minimum. Papier przyjmie wszystko – dobry księgowy potrafi ogarnąć temat w taki sposób, że z bogatej firmy w momencie zrobi „nierentowny interes”, który potrzebuje pomocy.

  • Nie wszystkie firmy działają normalnie. Staramy się, a w czwartek wychodzi premier i ogłasza czerwone strefy, w których ja nie mogę świadczyć usług. Cóż, że miałam z klientami zaplanowane szkolenia …
   A ZUS płacić trzeba.

   • I tu się mogę zgodzić, że niektóre gałęzie rynku rzeczywiście mogą ucierpieć i tym ludziom współczuję. Co innego cwaniacy, którzy chcą jeszcze więcej zarobić na tym całym wirusie

  • Hmm weź ty się je… W pałe które firmy działają dobrze to ok ale są tacy co są na granicy i przez obostrzenia nie da się ruszyć lepiej.. Więc się nie wypowiadaj. A co do rządy to wyblalismy was bo mniejsze zło to teraz pokażcie na ile was stać.. Kontrolujcie szpitale ile jest faktycznie chorych.. Bo oni czy chory czy nie to piszą covid-19 bo lepsza kasa.. A z tego powodu też statystyki a za tym idą obostrzenia.. Więc jak nie pilnujecie tych co mówią covid-19 to dajcie nam jakoś żyć i zarobić na koszty firmy a niekiedy są kolosalne.. I z tego że firma nie funkcjonuje na normalnym obrocie nie ma szans się utrzymać.. A jak nie polskie firmy to z czego państwo polskie się utrzyma.. Tylko niech się zgłaszają firmy co naprawdę potrzebują a nie taki global który ma kilkaset milionów i jeszcze przyjdzie i powie ze jemu się należy.. I zamiast ludzi weźmie sobie bo on może zrobić co chce bo jest w ciężkiej sytuacji.. TO JEST CHORE patrzcie takim firma na ręce

 2. Należy niekiedy porównać jak inni dbają o obywateli i ich przedsiębiorczość, szczególnie w czasie epidemii – np. Turcja, odnosząc się jeszcze do wysokości obciążeń podatkowych i innych utrudnień ukrytych przed oczami ludzi nie będących w temacie. Polska nie tylko podczas epidemii nie dba o małą i średnią przedsiębiorczość. Dlaczego teraz miało by być inaczej? Skąd taka nagła zmiana?

 3. Jakie pieniądze? Firmy mają pieniądze? W jakiej branży??? Jestem fizjoterapeutą, mam mnóstwo kolegów po fachu jak i np. masażystów i żaden z nas pieniędzy nie ma! Pacjentów brak, ludzie się boją, lekarze specjaliści leczą przez telefon a my? W jaki sposób mamy wykonać terapię manualną telefonicznie? O nas rząd zapomnial bo przecież my mamy drzewko na którym rosną banknoty!!! Najlepiej ogłosić czerwoną strefę i niech każdy z drzewa bierze pieniądze.

 4. A firmy autokarowe biura podrozy piloci wycieczek przewodnicy stoja kiedy mieli zarobic na nizszy sezon jak od marca trabia zeby wstrzymac sie od wyjazdow lepiej indywidualnie jezdzic..i co ze granice otworzyli zmniejszyli obostrzenia i mowia no mozecie jezdzic nikt nie broni ale z kim jak ludze sie boja wyjezdzac…i pomoc na utrzymanie miejsc pracy a utrzymanie pojazdow ?????? Tym co sie zarazbia….kogo to obchodzi…i firmy maja z pomocy kase to ja oddam ministrowi autokary i pomoc panstowa i niech funkcjonuje chlopisko mam wrazenie ze politycy w innym swiecie zyja….brak slow

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *