Będą kolejne zmiany w KSeF. Tym razem jednak przedsiębiorcy powinni się ucieszyć

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Będą kolejne zmiany w KSeF. Tym razem jednak przedsiębiorcy powinni się ucieszyć

Obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur został ostatecznie odroczony do 1 lutego 2026 r. Tym samym przedsiębiorcy wciąż mają sporo czasu, by przygotować się do zmian. Okazuje się jednak, że to nie wszystko – Ministerstwo Finansów zapowiada nowe funkcjonalności w KSeF, które powinny przypaść przedsiębiorcom do gustu. 

Nowe funkcjonalności w KSeF. Co dla przedsiębiorców szykuje Ministerstwo Finansów?

Na razie przedsiębiorcy nie muszą martwić się obowiązkowym KSeF – ostatecznie rządzący, mimo że nie mieli tego w planach, odroczyli obowiązek korzystania z systemu ze względu na krytyczne błędy w kodzie, które uniemożliwiłyby nieprawidłowe korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur. Nowy termin i naprawa błędów to jednak nie jedyne zmiany; MF zapowiada nowe funkcjonalności w KSeF. System ma na przykład pozwalać na przesyłanie załączników do faktur dla branż wystawiających faktury o złożonym zakresie danych. Oprócz tego wdrożona ma też zostać modyfikacja struktury logicznej e-faktury w zakresie zasad wskazywania terminu płatności. Ponadto szykowane jest również tzw. wyrównanie środowisk KSeF, czyli pełne wdrożenie funkcjonalności biznesowych. Mowa przede wszystkim o wystawianiu faktur w KSeF w modelu docelowym, ale bez zmieniania obowiązków podatników. Trwają też prace – choć to akurat nie jest nowość – nad stosowaniem trybu offline w okresie przejściowym czy możliwością wystawiania poza KSeF faktur do kwoty 450 zł.

MF deklaruje, że zrobi wszystko, by wdrożenie obowiązkowego KSeF było możliwie jak najmniej bolesne

Ministerstwo Finansów usiłuje przekonać przedsiębiorców, że cały proces wdrażania systemu jest jednym z priorytetów resortu. Jak komentuje Krzysztof Rogowski, dyrektor departamentu analiz KAS w MF,

Zapewnienie stabilnego procesu wdrożenia KSeF u przedsiębiorców jest jednym z naszych priorytetów. Wyrównanie środowisk jest uzasadnione kwestiami związanymi z zarządzaniem i wdrażaniem zmian w środowisku testowym, przedprodukcyjnym (demo) i produkcyjnym KSeF, ich wersjonowaniem oraz utrzymaniem. Im szybciej funkcjonalności zostaną udostępnione we wszystkich środowiskach, tym więcej czasu użytkownicy będą mieli na dostosowanie swoich systemów do KSeF.

Dodatkowo resort deklaruje, że wie, jak dużym wyzwaniem będzie dla firm wdrożenie obowiązkowego KSeF – zarówno pod względem technicznym, jak i proceduralnym. Z tego względu ministerstwo jest gotowe współpracować z rynkiem w celu wypracowania takich rozwiązań, które pozwolą przedsiębiorcom „sprawnie wejść w proces obligatoryjnego e-fakturowania”.

Obligatoryjny KSeF ma zacząć obowiązywać od 1 lutego 2026 r., natomiast przepisy przewidują półroczne odroczenie – do końca lipca 2026 r. – niektórych obowiązków związanych z KSeF. Należy też pamiętać, że resort finansów zdecydował się na podzielenie prac legislacyjnych nad ustawą nowelizującą KSeF na dwie części; w drugiej przedstawi propozycje uproszczeń obowiązków związanych z KSeF oraz etapowe wejście w życie obowiązkowego korzystania z systemu (od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczyła 200 mln zł w 2025 r. oraz od 1 kwietnia 2026 r. dla reszty firm).