Nowy problem z KSeF. RPO zwrócił się już do szefa Krajowej Administracji Skarbowej o wyjaśnienia

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Nowy problem z KSeF. RPO zwrócił się już do szefa Krajowej Administracji Skarbowej o wyjaśnienia

Obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur został ostatecznie przesunięty aż do 1 lutego 2026 r. Do tego czasu rządzący mają uporać się z problemami, które uniemożliwiły wprowadzenie obowiązkowego KSeF zgodnie z planem. Teraz jednak pojawił się inny problem. Przedsiębiorcy uważają, że KSeF może tworzyć zagrożenie dla tajemnicy handlowej. Wysyłają zatem masowo skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich. Ten z kolei postanowił zwrócić się do szefa KAS. 

KSeF zagraża tajemnicy handlowej firmy? Przedsiębiorcy składają skargi do RPO

Obowiązkowy KSeF miał zacząć obowiązywać już 1 lipca 2024 r. Okazało się jednak, że wejście w życie nowego obowiązku w tym terminie jest zwyczajnie niemożliwe – ze względów technicznych. Ostatecznie zatem rządzący zdecydowali się na przesunięcie obowiązku aż do 1 lutego 2026 r.

Przedsiębiorcy powinni zatem teoretycznie cieszyć się z tego, że nowy obowiązek będzie wdrożony dopiero za ponad 1,5 roku. W praktyce jednak prowadzący firmę dostrzegają inny problem. Ich zdaniem obowiązkowy KSeF zagraża tajemnicy handlowej firmy; chodzi głównie o zakres danych gromadzonych w systemie, odnoszących się do tajemnic handlowych przedsiębiorstw. W przypadku gdy firma zacznie korzystać z KSeF, do danych zyskają dostęp organy państwowe i inne podmioty korzystające z systemu. Do Rzecznika Spraw Obywatelskich zaczęły napływać zatem skargi ze strony przedsiębiorców; można w nich przeczytać m.in., że

Do centralnego systemu mają być wysyłane informacje przedsiębiorców o tym co, komu i za ile sprzedają. I to na skalę całego kraju, a to są przecież informacje stanowiące ściśle strzeżoną tajemnicę handlową każdego przedsiębiorstwa. W nowym systemie wszystkie te informacje znajdą się w jednym miejscu.

Zdaniem RPO uwagi przedsiębiorców wydają się istotne z punktu widzenia działalności gospodarczej; ta z kolei gwarantuje im ochronę tajemnicy handlowej przedsiębiorstwa. Na tajemnicę handlową składają się z kolei, zgodnie z wyrokiem SN z 3 października 2000 r., „całokształt doświadczeń i wiadomości przydatnych do prowadzenia przedsiębiorstwa, nie związanych bezpośrednio z cyklem produkcyjnym”.

Okazuje się zresztą, że zarzuty przedsiębiorców wobec systemu KSeF obejmują nie tylko kwestię tajemnicy handlowej. Przedsiębiorcy mają mieć też wątpliwości, jeśli chodzi o prawo do prywatności i ochrony danych, zagwarantowane nie tylko przepisami Konstytucji, ale też przepisami rozporządzenia RODO.

RPO zwrócił się z prośbą o wyjaśnienia do Szefa KAS

Rzecznik wziął pod uwagę skargi przedsiębiorców i postanowił zwrócić się do szefa KAS Marcina Łobody o odniesienie się do wątpliwości prowadzących firmy. RPO prosi zwłaszcza o informację co do szerokiego zakresu danych gromadzonych w KSeF, a stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Nie wiadomo jednak na razie, czy rządzący zdecyduje się w związku z tym na jakiekolwiek zmiany dotyczące wprowadzenia obowiązkowego KSeF.