Nowe prawo jazdy funkcjonuje od tygodnia. Czy stare dokumenty są wciąż ważne?

Moto Dołącz do dyskusji (39)
Nowe prawo jazdy funkcjonuje od tygodnia. Czy stare dokumenty są wciąż ważne?

4 marca wszedł w życie nowy wzór prawa jazdy wprowadzony rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. Co się zmieniło? I czy każdy posiadacz starego dokumentu będzie musiał go wymienić na nowe prawo jazdy?

Prawo jazdy bez adresu

Do niedawna każda zmiana adresu wiązała się z koniecznością wymiany prawa jazdy w ciągu 30 dni. A co za tym idzie, także z wydatkiem w wysokości 100,50 zł. Koszt ten ponieść trzeba było nie tylko w razie przeprowadzki. Również zmiana nazwy ulicy lub numeracji domów obligowała posiadacza prawa jazdy do wymiany dokumentu. Trybunał Konstytucyjny 14 grudnia 2017 r. wyrokiem K 36/15 orzekł o niezgodności z Konstytucją nakładania opłat w tym drugim przypadku. Na szczęście ministerstwo postanowiło pójść za ciosem. Całkowicie usunęło adres z prawa jazdy, tak jak w 2015 r. z powodzeniem uczyniono to z dowodami osobistymi. Nowe prawo jazdy bez adresu jest więc pójściem z duchem czasu w epoce, w której coraz częściej się przeprowadzamy oraz w której tryby w maszynie historii zmieniają patronów ulic.

Nowe prawo jazdy w swoim czasie

Do 2013 r. prawo jazdy wydawano co do zasady bezterminowo. Prawo jazdy z terminem ważności dostawali ci kierowcy, którzy zdaniem lekarza musieli poddawać się badaniom lekarskim w określonych przez niego odstępach czasu. Ale 21 stycznia 2013 r. przepisy się zmieniły. Wszystkie prawa jazdy wydane po tej dacie mają termin ważności wynoszący maksymalnie 15 lat. Nowy wzór nie powoduje na szczęście skrócenia terminu. Posiadacze terminowych praw jazdy, którzy mają dokument starego wzoru z aktualnym adresem, nie będą musieli go od razu wymieniać. Po prostu kiedy będzie upływał termin ważności starego dokumentu, wyrobią sobie nowy. A co z posiadaczami bezterminowych praw jazdy? Otóż te dokumenty będą w obiegu jeszcze przez kilkanaście lat. Bowiem wycofanie ich zaplanowano do 2033 r. Do tego czasu można więc śmiało z nich korzystać. Nawet od kiedy jazda bez dokumentów jest legalna, musimy mieć prawo jazdy przy sobie. W przeciwieństwie do dowodu rejestracyjnego i OC, które mogą spoczywać bezpiecznie w szufladzie.