Od 1 marca do 5 maja założono prawie pół miliona nowych profili na PUE ZUS. Koronawirus popycha nas ku cyfryzacji

Codzienne Technologie Dołącz do dyskusji (132)
Od 1 marca do 5 maja założono prawie pół miliona nowych profili na PUE ZUS. Koronawirus popycha nas ku cyfryzacji

ZUS informuje, że od 1 marca do 5 maja 2020 roku na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) Zakładu Ubezpieczeń Społecznych założono około pół miliona nowych profili. Co prawda cyfryzacja podyktowana jest epidemią, ale to i tak dobra wiadomość.

Rejestracje w PUE ZUS

Jedynie w okresie od 1 marca do 5 maja 2020 r. założono w PUE aż 410 939 nowych profili. Odnosząc tę liczbę do stycznia i lutego br. można uznać, że jest to aż trzykrotny wzrost. Sama liczba rejestracji nie powinna szczególnie dziwić.

Platforma PUE jest bardzo przydatna w dobie epidemii koronawirusa. Jak wskazuje prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska,

Dzięki PUE załatwimy wiele spraw bez wychodzenia z domu, w tym złożymy wniosek o pomoc z tarczy antykryzysowej. […] Dzięki PUE można m.in. przejrzeć dane zgromadzone w ZUS, przekazać dokumenty ubezpieczeniowe, składać wnioski i otrzymywać na nie odpowiedzi. Przez PUE można również uzyskać dostęp do informacji o stanie konta ubezpieczonego oraz do informacji o wystawionych zwolnieniach lekarskich” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Prof. Uścińska zaznacza, że na stronie internetowej ZUS znajduje się szczegółowa informacja co do tego, jak założyć konto w serwisie. Wyjaśnia, że:

aby założyć profil trzeba go zarejestrować i potwierdzić swoją tożsamość. Potwierdzić tożsamość można na wiele sposób m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub osobiście.

Czym w ogóle jest PUE?

Platforma Usług Elektronicznych

PUE, czyli Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to platforma, która znacznie ułatwia korzystanie z usług świadczonych przez ZUS. Z serwisu mogą korzystać wszyscy pełnoletni, którzy założą konto na PUE i potwierdzą tożsamość, na przykład z użyciem Profilu Zaufanego.

Platforma pozwala na dokonywanie wielu czynności, a korzystać z niej mogą – rzecz jasna – zarówno przedsiębiorcy (i w ogóle płatnicy składek), jak i osoby ubezpieczone (choćby pracownicy).

W skład systemu wchodzi wiele modułów, jak ePłatnik, czy aplikacja służąca do rejestrowania wizyt w placówkach ZUS. Wzrost rejestracji w PUE ZUS niewątpliwie jest czymś korzystnym dla wszystkich. Im więcej korzystających z systemu, tym szybszy będzie jego rozwój – mam nadzieję.

Co istotne, od 4 maja 2020 r. ZUS ponownie otworzył placówki, świadcząc standardową obsługę klientów, co może być również przydatne dla tych, co chcą korzystać z PUE, ale nie są w stanie założyć konta przez internet. Jak bowiem podkreśla prezes ZUS

W każdej placówce ZUS można również założyć profil na PUE i potwierdzić Profil Zaufany, który jest potrzebny np. do składania wniosków przez PUE ZUS

Oczywiste jest, że zwiększona liczba zakładanych kont wynika z niemożności załatwiania spraw w sposób tradycyjny, a także chęci skorzystania z pomocy „antykryzysowej”. Jest to jednak mimo wszystko dobry trend.