UOKiK chce zaostrzenia warunków korzystania z wakacji kredytowych. Chodzi o wprowadzenie limitu kwoty kredytu

Finanse Dołącz do dyskusji
UOKiK chce zaostrzenia warunków korzystania z wakacji kredytowych. Chodzi o wprowadzenie limitu kwoty kredytu

Projekt przepisów ustanawiających wakacje kredytowe na nowych zasadach został już opublikowany. Może się jednak okazać, że ostatecznie warunki skorzystania z tej formy wsparcia będą jeszcze bardziej rygorystyczne, niż założyli rządzący. Wszystko zależy od tego, czy Ministerstwo Finansów ulegnie sugestiom… UOKiK-u. 

Nowe warunki wakacji kredytowych? UOKiK chce zmian w założeniach

Nowy rząd zdecydował, że wydłuży wakacje kredytowe – ale kredytobiorcy, aby skorzystać ze wsparcia, będą musieli spełnić dodatkowe warunki. Z możliwości zawieszenia spłaty rat kredytu (łącznie czterech w ciągu 2024 r.) będą mogli skorzystać kredytobiorcy, którzy zaciągnęli zobowiązanie przed 1 lipca 2022 r., a dodatkowo rata kredytu przekracza 35 proc. ich miesięcznego dochodu (przy czym to, czy kredytobiorca spełnia ten warunek, ma być weryfikowane co kwartał – choć na razie nie bardzo wiadomo, na kogo spadnie ten obowiązek).

Kryterium dochodowe sprawi, że z wakacji kredytowych w tym roku skorzysta znacznie mniej osób; szacuje się, że tylko w przypadku nieco ponad 20 proc. kredytobiorców rata przekracza 35 proc. dochodów. Wprowadzenie kryterium dochodowego miało jednak zapobiec sytuacji, w której z wakacji kredytowych korzystali kredytobiorcy niemający problemów ze spłatą zobowiązania, a wykorzystujący możliwość zawieszenia spłaty do nadpłaty kredytu.

Okazuje się jednak, że rozwiązanie zaproponowane przez rządzących nie przypadło do gustu nie tylko bankom (sprzeciwiającym się wydłużaniu wakacji kredytowych), jak i… Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd twierdzi, że w jego ocenie przedłużenie wakacji kredytowych (i przy okazji zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców) zasługują na poparcie, jednak jak pisze UOKiK,

Niemniej jednak, w celu lepszego dopasowania projektowanych rozwiązań do grupy konsumentów znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, poddaję pod rozwagę ograniczenie pomocy do kredytobiorców, których wysokość kredytu nie przekracza określonego pułapu, np. 1 mln zł lub niższego.

Tym samym Urząd proponuje wprowadzenie kryterium, które już wcześniej było proponowane (dotyczące maksymalnej wysokości kredytu), jednak limit i tak miałby być stosunkowo wysoki. Według UOKiK ograniczenie obejmowałoby w ten sposób kredyty o wysokości znacznie przekraczającej średnią wartość kredytu mieszkaniowego. Jednocześnie z wakacji kredytowych nadal nie mogłyby skorzystać osoby w dobrej sytuacji finansowej (czyli w przypadku których rata kredytu nie przekraczałaby 35 proc. miesięcznego dochodu).

Na zmiany w projekcie jest już jednak prawdopodobnie za późno

Szansa na wprowadzenie zmiany proponowanej przez UOKiK nie jest jednak zbyt duża; pytanie brzmi również, czy faktycznie ograniczenie byłoby efektywne i przyniosło wymierne oszczędności. Wydaje się zatem prawdopodobne, że rząd będzie chciał uchwalić projekt w dotychczasowym brzmieniu.