Dla przedsiębiorców to będzie prawdziwa rewolucja. Właściciele firm są jednak sceptyczni

Firma Podatki Technologie Dołącz do dyskusji
Dla przedsiębiorców to będzie prawdziwa rewolucja. Właściciele firm są jednak sceptyczni

Rozpoczynają się konsultacje publiczne projektu ustawy, która ma wprowadzić obowiązkowe e-faktury. Nowy system ma być obowiązkowy dla przedsiębiorców już od 2024 r.

Obowiązkowe e-faktury coraz bliżej

O tym, że korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur ma stać się obowiązkowe, wiadomo już od jakiegoś czasu – zwłaszcza, że od tego roku przedsiębiorcy mają możliwość dobrowolnego wystawiania faktur i przesyłania ich do rządowego systemu. Ma to pomóc przedsiębiorcom w przyzwyczajeniu się do korzystania z KSeF; można jednak podejrzewać, że stosunkowo niewiele firm zdecydowało się na takie rozwiązanie.

Teraz jednak Ministerstwo Finansów poinformowało, że projekt ustawy trafił do konsultacji publicznych. Jak z kolei informuje zastępca szefa KAS Mariusz Gojny,

Aby ułatwić powszechne fakturowanie w KSeF już teraz udostępniliśmy przedsiębiorcom darmową Aplikację Podatnika KSeF, która posiada funkcjonalności pozwalające na zarządzanie procesem fakturowania w każdym przedsiębiorstwie.  Niedawno zintegrowaliśmy też aplikację e-mikrofirma z KSeF. To bardzo ważna aktualizacja dla mikroprzedsiębiorców. Kolejnym narzędziem, które udostępnimy w najbliższym czasie będzie Aplikacja mobilna KSeF. Aplikacja ta umożliwi wygodne i szybkie wystawianie i odbieranie e-Faktur oraz zarządzanie nimi z dowolnego miejsca.

Ministerstwo zachwala korzyści, ale wielu przedsiębiorców pozostaje sceptycznych

Mimo, że e-faktury i tak docelowo mają być obowiązkowe, MF zachwala korzyści, jakie wynikają z korzystania z systemu. Jedną z ważniejszych zalet ma być szybszy zwrot VAT; podatnicy, którzy będą korzystać z KSeF, mogą liczyć na skrócenie terminu zwrotu podatku z 60 do 40 dni. To jednak nie wszystko. Resort przekonuje również, że można łatwiej i szybciej skorygować fakturę, podatnicy nie muszą wystawiać duplikatów faktur, ponieważ zawsze będą one dostępne (zarówno dla wystawiającego jak i jego kontrahenta), a obowiązki podatkowe i sprawozdawcze będą dzięki systemowi znacząco uproszczone – choćby przez ograniczenie obowiązków w JPK_VAT z deklaracją; gdy faktury będą w KSeF, nie trzeba będzie ich raportować w innych systemach. Ponadto korzystanie z rządowego systemu to też zamiana dokumentów papierowych i elektronicznych na dane cyfrowe oraz usprawnienie obrotu gospodarczego.

Teoretycznie wydaje się zatem, że KSeF faktycznie ma wiele zalet; z drugiej strony jednak trudno przypuszczać, by wymienione wyżej korzyści faktycznie przekonały większe grono przedsiębiorców do dobrowolnego korzystania z systemu jeszcze przed 2024 r. – choćby dlatego, że fiskus zyska zautomatyzowany dostęp do wszystkich wystawianych i odbieranych faktur.