Nowy obowiązek dla przedsiębiorców coraz bliżej. ZUS namawia, żeby się pospieszyć

Firma Dołącz do dyskusji
Nowy obowiązek dla przedsiębiorców coraz bliżej. ZUS namawia, żeby się pospieszyć

Od 1 stycznia 2023 r. przedsiębiorcy będą mieli nowy obowiązek. ZUS zachęca, by go dopełnić jeszcze przed końcem roku.

Obowiązkowe konto na PUE ZUS od 1 stycznia 2023 r.

Mowa oczywiście o konieczności posiadania konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na łamach Bezprawnika przypominaliśmy już o tym nowym obowiązku dla przedsiębiorców kilkukrotnie, jednak z racji tego, że czasu zostało coraz mniej, przypominamy o nim jeszcze raz. Wszyscy płatnicy składek – co ważne, nie ma znaczenia to, czy zatrudniają jakichkolwiek pracowników, czy też nie – mają obowiązek założyć konto na PUE ZUS do 31 grudnia 2022 r. Konto można założyć osobiście, za pośrednictwem tej strony, lub upoważnić kogoś (na przykład księgową czy pracownika biura rachunkowego) do dostępu do roli płatnika na PUE ZUS.

Jak założyć konto na PUE ZUS?

Aby założyć konto w PUE ZUS, należy wejść na wspomnianą wcześniej stronę i wybrać opcję „Zarejestruj się”. Następnie należy wybrać, dla kogo zakładany jest profil; do wyboru jest rejestracja „Dla Ciebie”, „Dla przedsiębiorców” oraz „Dla firm”. Najlepiej wybrać drugą z podanych opcji; należy być przygotowanym na to, że oprócz danych osobowych konieczne będzie podanie numeru NIP. Następnie trzeba wybrać sposób rejestracji:

  • za pomocą metod z portalu login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna),
  • za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego,
  • bezpośrednio za pomocą bankowości elektronicznej, który świadczy taką usługę we współpracy z ZUS,
  • za pomocą formularza rejestracji.

Warto przy tym mieć na uwadze, że przy rejestracji za pomocą metod z portalu login.gov.pl część danych w formularzu wypełnia się automatycznie. Metody umożliwiają również potwierdzenie tożsamości, dzięki czemu wizyta w ZUS nie jest konieczna. To samo dotyczy kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Jeśli jednak przedsiębiorca wybierze ostatnią z opcji, czyli rejestrację za pomocą formularza, konieczne jest nie tylko samodzielne wypełnienie wszystkich pól, ale również potwierdzenie swojej tożsamości. Przedsiębiorca będzie mieć na to 7 dni; może to zrobić albo podczas wizyty w placówce ZUS, albo podczas e-wizyty. Należy przy tym pamiętać, by na spotkaniu mieć ze sobą dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport).

Co w sytuacji, gdy jakiś przedsiębiorca jednak zapomni założyć konto na PUE ZUS? Zakład w ostateczności zrobi to za niego; nie warto jednak na to czekać i lepiej dopełnić formalności samodzielnie.