Odliczanie 100% VAT od paliwa. Kiedy można pokusić się o tańszą benzynę?

Firma Dołącz do dyskusji
Odliczanie 100% VAT od paliwa. Kiedy można pokusić się o tańszą benzynę?

Rosnące ceny paliw sprawiają, że każda wizyta na stacji benzynowej jest nieprzyjemną koniecznością. Warto pomyśleć o tym, jak sprawić, by tankowanie było chociaż trochę tańsze. Odliczanie 100% VAT od paliwa, zamiast 50% bardzo by tutaj pomogło. Aby mieć taką możliwość trzeba jednak spełniać określone warunki.

Samochód jest jednym z najczęściej wykorzystywanym środkiem trwałym w przedsiębiorstwach. Kontakt z klientami, konieczność wyjazdu po zakup towaru czy produktów sprawia, że faktury za tankowanie lub naprawę auta są częste w wielu firmach.

Odliczanie 100% VAT od paliwa może dać spore oszczędności. Jest też możliwe przy zwykłych samochodach, ale wiąże się z dodatkowymi obowiązkami

Faktury za paliwo czy naprawę pozwalają obniżyć podatek VAT do zapłaty, a także podatek dochodowych. Jednak przy eksploatacji samochodów osobowych, a także niektórych ciężarowych, mamy do czynienia z ustawowym ograniczeniem. Podatku VAT odliczyć można jedynie 50%, a w koszty uzyskania przychodu wliczyć jedynie 75% kwoty pozostałej. Sprawia to, że nie jest to tak korzystne finansowo, jak w przypadkach, kiedy mamy prawo do pełnego odliczenia.

Przykładowo, tankujemy dwa samochody, jeden ma prawo do pełnego odliczenia (100% VAT i 100% w koszty uzyskania przychodu), drugi takiego prawa nie ma i trzeba zastosować ograniczenie. Oba samochody tankujemy za kwotę 200 złotych plus VAT (przyjmijmy stawkę 23%, która zazwyczaj obowiązuje).

Samochód z prawem do pełnego odliczenia:
– VAT – można odliczyć 46 złotych podatku VAT
– koszty uzyskania przychodu – można odliczyć 200 złotych, co przy skali podatkowej i 17% podatku daje 34 złote zaoszczędzonego podatku (200 zł * 17%)

Łącznie tankowanie kosztuje przedsiębiorcę 166 złotych (246 złotych – 46 VAT – 34 podatku)

Samochód bez prawa do pełnego odliczenia (50% VAT, 75% koszty uzyskania przychodu):
– VAT – można odliczyć 50% VAT, czyli 23 złote,
– koszty uzyskania przychodu – można odliczyć 75% kwoty netto oraz kwoty nieodliczonego VAT-u. Przy skali podatkowej i 17% podatku daje to 28,43 złote zaoszczędzonego podatku (223 zł * 17% * 75%)

Łącznie tankowanie kosztuje przedsiębiorcę 194,57 złotych.
Różnica to 28,57 złotych na jednym tankowaniu.

Jednak aby móc odliczać 100% podatku VAT od paliwa oraz innych wydatków związanych z eksploatacją samochodu trzeba spełniać określone warunki.

Jeżeli mamy do czynienia z klasycznym samochodem osobowym, to aby mieć możliwość pełnego odliczenia, trzeba wykorzystywać go jedynie do działalności gospodarczej. Ustawodawca bardzo mocno dba tutaj, by takie auto nie było wykorzystywane prywatnie dlatego trzeba:

  • prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, czyli tzw. „kilometrówkę”, gdzie będzie zapisane gdzie jeździł dany samochód, razem z danymi o jego aktualnym przebiegu,
  • należy stworzyć regulamin użytkowania samochodu lub innego pojazdu w firmie,
  • należy zgłosić takie auto do Urzędu Skarbowego poprzez formularz VAT-26. Co istotne, należy to zrobić do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, kiedy został poniesiony pierwszy wydatek związany z samochodem.

Dopiero spełnienie tych wszystkich warunków uprawnia przedsiębiorcę do odliczenia 100% VAT-u oraz do ujęcia kwoty netto w całości w kosztach uzyskania przychodu. Jest to dość rygorystyczne, ale w momencie, gdy dane auto jest wykorzystywane jedynie w działalności gospodarczej, to oszczędność, jaką mogą przynieść tak rozliczane wydatki, może być warta zachodu.

Nawet wpis w dowodzie rejestracyjnym nie musi uprawniać od pełnego odliczenia. Trzeba to najpierw zweryfikować

Dużo łatwiej, by móc odliczać 100%, jest z załatwieniem formalności w momencie, gdy przedsiębiorca ma w działalności samochód ciężarowy. Należy jednak pamiętać, że sam wpis w dowodzie rejestracyjnym, że dane auto jest ciężarowe, jeszcze nie musi uprawniać do pełnego odliczenia.

Istotna jest definicja zapisana w ustawie o VAT. A ta mówi, że samochód ciężarowy to samochód o masie powyżej 3,5 tony. Bez problemu można też stosować pełne odliczenie, jeżeli pojazd jest:

„konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;”

Jeżeli jednak dany samochód, pomimo wpisania w dowód rejestracyjny informacji o tym, że jest ciężarowy, nie spełnia powyższych kryteriów, to wtedy przedsiębiorca musi pojechać na stację kontroli pojazdów, by poddać auto dodatkowemu badaniu, które określi, że samochód może być używany jedynie w działalności. Po takim badaniu należy się udać do wydziału komunikacji, by otrzymać adnotację w dowodzie rejestracyjnym albo VAT-1 albo VAT-2. Dopiero wtedy podatnikowi przysługuje prawo do pełnego odliczenia VAT-u od wydatków poniesionych na dany pojazd.