Już od 1 stycznia 2013 obowiązują nowe przepisy dotyczące ulg podatkowych. Tą, na której najbardziej zależało internautom, także zmieniono. W nowej wersji zyskają osoby, które podpisały nowe umowy na dostarczanie im internetu przez operatora. Ulga będzie im przysługiwała przez dwa następujące po sobie lata korzystania z internetu, ale tylko w przypadku, gdy w poprzednich latach nie korzystał on już z takiego odpisu.
Każdy, kto w 2013 roku podpisał umowę i odliczał sobie w 2014 opłaty za internet, to w tym roku po raz ostatni będzie mógł wykorzystać odpis. Jeśli umowę podpisał w roku 2014, to w tym i kolejnym będzie mógł odpisać od podatku wydatki za korzystanie z internetu.
Każdy, kto z dostępu do globalnej sieci informacyjnej korzysta od lat, niestety nie odliczy sobie wydatków od podatku. Sposobem na odzyskanie choćby części tej kwoty jest możliwość przepisania umowy lub rezygnacja z niej i podpisanie nowej przez innego członka rodziny, który rozlicza się z fiskusem.
Pamiętajcie także, że odliczeniu podlegają jedynie opłaty za dostęp do internetu, a nie wydatki poniesione na infrastrukturę, czyli routery, modemy, przewody i inne sprzęty potrzebne lub przydatne w uzyskaniu dostępu do internetu.
Michał Pomorski, doradca podatkowy współpracujący z Bezprawnik.pl podpowiada:
Podstawę prawną do ulgi internetowej stanowi ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a konkretnie art. 26 tejże ustawy. Niestety, w swojej znowelizowanej formie ogranicza okres obowiązywania uprawnienia wynikającego z ulgi do zaledwie dwóch lat – pierwotnie czas ten nie był ograniczony. Warto przy tym pamiętać, że maksymalna kwota ulgi wynosi 760 złotych.
Jeżeli macie wątpliwości co do rozliczeń podatkowych związanych z korzystaniem z internetu, nie wiesz jak przenieść umowę na innego domownika lub członka rodziny, to zgłoście się do naszych prawników, którzy są dostępni stale pod adresem kontakt@bezprawnik.pl, z chęcią Wam pomogą.
Zdjęcia pochodzą z shutterstock.com