Nowoczesne plomby wyglądają pięknie, ale zdarzają się pękające ściany i sufity w kamienicach stojących obok – można ubiegać się o odszkodowanie od developerów.
W wielu miastach zdarza się, że niektóre stare kamienice grożą zawaleniem i trzeba je wyburzyć. Jest to skutek zaniedbań właścicieli i zarządców, wypadków losowych (pożar, zalanie, wybuch), a także powodzi, które kilkukrotnie nawiedziły polskie miasta. W ich miejscu często pojawiają się nowoczesne plomby, ale zdarzają się pękające ściany i sufity w kamienicach stojących obok – można ubiegać się wtedy o odszkodowanie od developerów.
Plomby projektowane są zazwyczaj w porozumieniu z architektem miejskim i konserwatorem zabytków – kamienice miewają często po kilkaset lat. Projekty przewidują taki wygląd fasady budynku, która nie zakłóci wizerunku miejsca, gdzie ma on stanąć i nie będzie rażąco odbiegał od klimatu miejsca.
Firmy developerskie przykładają się do takiego postępowania prac budowlanych, aby nie uszkodzić budynków stojących obok. Często przy budowie kamienic nie tworzono mocnych ścian bocznych, gdyż kolejne budynki opierały się o siebie, wzmacniając wzajemnie swoje konstrukcje. Niektórzy właściciele decydowali się na budowanie w taki sposób, jakby kamienica miała stać samodzielnie. Nie mniej, po wielu latach konstrukcja ścian nośnych mogła ulec osłabieniu.
Nowoczesne plomby nie tylko mają wypełniać puste miejsce po wyburzonym budynku, ale też wzmacniać sąsiednie kamienice, by nie niszczały. Niestety czasem dzieje się tak, że mimo najlepszych chęci coś pójdzie nie tak i nowoczesny budynek zaczyna „pracować”. Całość osiada o kilka cm w gruncie, który nie został dostatecznie utwardzony, fundamenty zostały zbudowane nie do końca tak jak powinny, lub schnące ściany odkształcają się nieco, a to powoduje przemieszczanie się niektórych elementów budynku o milimetry.
Już takie niewielkie zmiany w plombie mogą spowodować, że sąsiednie kamienice także zaczną „pracować”, ale że są wykonane często z cegieł i zaprawy, a materiał ten nie jest tak elastyczny, jak nowoczesne materiały budowlane. Takie sytuacje mogą powodować powstawanie pęknięć ścian, sufitów, etc. Pękanie może pojawiać się także jeszcze podczas prac budowlanych. Ciężki sprzęt typu koparka, ładowarka, betoniarka ważąca kilkanaście ton, młoty pneumatyczne, etc., mogą powodować wibracje, które wpływając na budynki stojące obok, mogą powodować ich uszkodzenia.
W takich przypadkach trzeba koniecznie skontaktować się z developerem i miejskim architektem, a także konserwatorem zabytków (jeśli jest taka konieczność) w celu ocenienia, czy uszkodzenia powstały w wyniku prac budowlanych czy „pracy” już wybudowanej plomby. Można także powołać biegłego, który oceni powstałe szkody i przyzna odszkodowanie od ubezpieczyciela developera lub kamienicy.
W niektórych przypadkach trzeba będzie poświęcić nieco nerwów i czasu, gdyż developer także może powołać biegłych i starać się udowodnić, że powstałe szkody nie są wynikiem prac budowlanych, czy „pracy” nowej plomby.
Masz problemy lub wątpliwości związane ze szkodami powstałymi przez nieumiejętnie wykonywane prace budowlane, remontowe lub im podobne i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Zdjęcie z serwisu shutterstock.com