Bank Pekao, PKO BP i nowe banki licytują się kto da więcej na lokacie. Jest już 6 i dalej rośnie

Finanse Dołącz do dyskusji
Bank Pekao, PKO BP i nowe banki licytują się kto da więcej na lokacie. Jest już 6 i dalej rośnie

Oprocentowanie lokat rośnie. Mija miesiąc odkąd największy polski bank, PKO BP, istotnie podniósł oprocentowanie lokat. Istotnie, jak na to co wcześniej obserwowaliśmy na rynku i swoim zamożniejszym klientom zaoferował 3,30 proc. za roczną lokatę ze stałym oprocentowaniem. Zgodnie z przewidywaniami PKO BP przyczynił się do lepszego płacenia za depozyty przez inne banki. W ciągu miesiąca oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych podwoiło się. Znalazł się już bank gotowy zapłacić za powierzone oszczędności 6,5 procent.

Oprocentowanie lokat rośnie

Na koniec tygodnia najlepiej za lokaty płacił Bank Nowy. Ta marka powstała po przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego. W zeszłym roku przejął go Wielkopolski Bank Spółdzielczy. WBS działa pod marką neobank. Nowy Bank proponuje Nowy depozyt dla nowych klientów. Lokatę oprocentowaną na 6,5 proc. w skali roku można założyć tylko na 1 miesiąc. Kwota: od 1000 do 10 000 zł. Można założyć tylko jedną taką lokatę. Za 12 miesięczną lokatę bank płaci nowym klientom 6,2 proc. Pozwala założyć maksymalnie 4 lokaty na łączną kwotę 400 tys. zł.

Na 6 proc. można założyć lokatę Rentierską w banku Pekao na 36 miesięcy. Minimalna kwota lokaty to 5 000 zł, nie ma kwoty maksymalnej. Można otworzyć dowolną ilość lokat. Produkt jest tak skonstruowany, że odsetki są naliczane raz na kwartał i wypłacane na rachunek klienta. Te pieniądze są dostępne w czasie trwania lokaty. Zerwanie lokaty przed terminem spowoduje, że bank Pekao odliczy sobie wypłacone już odsetki od kwoty lokaty.

Na szóstkę

Lokatę na 6 proc. można też założyć w inbanku. Można to zrobić na 3 lub na 6 miesięcy. Kwota lokaty nie może być mniejsza niż 5 tys. zł i większa niż 50 tys. zł. Pieniądze zgromadzone w tym banku gwarantuje nie nasz BFG, ale estoński fundusz gwarancyjny. Kwota gwarantowana jest taka sama – 100 tys. euro.

Tyle samo czyli 6 proc. za lokatę  trzymiesięczną płaci Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie, przy kwocie lokaty do 400 tys. zł. Przy większej kwocie, do miliona złotych PBS w Ciechanowie proponuje klientom 5 proc. Kto ma do zdeponowania milion to jeszcze jeden bank gotów jest więcej za taki depozyt zapłacić. Neobank za lokatę założoną na 12 miesięcy płaci 5,90 proc.