Uważaj, w co klikasz, rozliczając PIT. Możesz zostać okradziony ze wszystkich pieniędzy

Podatki Prywatność i bezpieczeństwo Dołącz do dyskusji
Uważaj, w co klikasz, rozliczając PIT. Możesz zostać okradziony ze wszystkich pieniędzy

W obecnych czasach oszustw internetowych nie brakuje, a każdy z nas, kto porusza się w meandrach sieci, powinien być czujny i uważać na wszelkie próby wyłudzenia lub kradzieży środków pieniężnych. Nie inaczej jest w przypadku rozliczania podatku PIT – Krajowa Administracja Skarbowa wydała ostrzeżenie, które dotyczy fałszywych wiadomości e-mail, za pomocą których oszuści podszywają się pod urzędy skarbowe. Osoby, oczekujące na zwrot podatku, mogą się na nie nabrać.

Fałszywe wiadomości, dotyczące zwrotu nadpłaty podatku PIT. KAS przypomina – to oszustwo

Maile rozsyłane do podatników są dosyć dobrze spreparowane i na pierwszy rzut oka mogą wyglądać bardzo wiarygodnie. Jednak KAS nigdy nie wysyła do nas wiadomości, które dotyczą potwierdzenia danych osobowych i bankowych np. w celu dokonania zwrotu podatku.

Otrzymując tego typu wiadomości, pod żadnym pozorem nie powinniśmy klikać w żadne linki i otwierać załączników. Nie powinniśmy także na nie odpowiadać.

Podejrzaną wiadomość powinniśmy zgłosić do konkretnej instytucji

KAS przypomina, że każdą, podejrzaną wiadomość powinniśmy zgłosić na stronie incydent.cert.pl. Warto, abyśmy przykładali bardzo dużą uwagę do tego, kto jest nadawcą podejrzanej wiadomości. Wszystko dlatego, że oszuści są coraz bardziej przebiegli i potrafią w odpowiedni sposób przygotować wysyłane wiadomości (np. zamieszczać w nich logo KAS). CERT publikuje na swoich stronach przykładowe wiadomości email, które są wysyłane przez oszustów.

Na platformie CERT możemy zgłaszać wszelkiego rodzaju podejrzane wiadomości i incydenty

Platforma CERT została przygotowana po to, aby szybko pomóc osobom, do których zostały wysłane złośliwe oprogramowania, podejrzane maile, a także dziwne, złośliwe linki. Na stronie możemy zgłaszać także podejrzane, powtarzające się telefony lub wszelkiego rodzaju nielegalne treści.

Jeżeli otrzymaliśmy podejrzaną wiadomość, do złudzenia przypominającą email od Krajowej Administracji Podatkowej, mamy możliwość wypełnienia specjalnego formularza, za którego pomocą wyślemy zgłoszenie, którym następnie zajmą się specjaliści z platformy CERT. Zgłoszenie może zostać oznaczone jako wyłącznie informacyjne – w takim wypadku nie otrzymamy kontaktu zwrotnego.

Wysyłając zgłoszenie, musimy podać nasz email, imię i nazwisko, a także w krótki i zwięzły sposób opisać otrzymaną wiadomość lub zaistniały incydent.

Niestety, pomimo wielu apeli, nadal duża liczba osób w Polsce nabiera się na tego typu wiadomości od oszustów i traci środki z kont bankowych. Apele instytucji są zatem zasadne i potrzebne, aby z roku na rok liczba tego typu przestępstw była mniejsza.