ZUS negocjuje z bankami. Zapobiega w ten sposób wykluczeniu finansowemu seniorów i podnosi ich bezpieczeństwo

Finanse Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (12)
ZUS negocjuje z bankami. Zapobiega w ten sposób wykluczeniu finansowemu seniorów i podnosi ich bezpieczeństwo

Coraz więcej seniorów jest ubankowionych – emeryci znacznie częściej niż kiedyś korzystają z rachunków bankowych przy odbiorze świadczeń. ZUS ma swój wkład w ten sukces – już od lat Zakład promuje tę formę odbierania świadczenia i negocjuje w tym celu z bankami. Otrzymywanie świadczenia na konto przyczynia się do podniesienia bezpieczeństwa finansowego seniorów i zapobiega ich wykluczeniu. 

30 punktów procentowych. O tyle wzrosła liczba ubankowionych emerytów i rencistów w ciągu ostatnich 14 lat

Jeszcze całkiem niedawno emeryci i renciści woleli otrzymywać swoje świadczenia za pośrednictwem listonosza. Dla wielu było to po prostu wygodniejsze, część z tych osób była również przekonana, że otrzymywanie świadczenia „do ręki” jest bezpieczniejsze. Niestety, nie do końca jest to prawda – odbiór emerytury lub renty z rąk listonosza jest obarczony pewnym niebezpieczeństwem.

Niejednokrotnie dochodziło do sytuacji, gdy oszuści – wiedząc, kiedy dana osoba otrzymuje świadczenie – próbowali niemal natychmiast oszustwa „na wnuczka”. Fakt, że osoba starsza ma pieniądze w domu, tylko zwiększał prawdopodobieństwo tego, że oszustwo się powiedzie – w końcu mogła od razu przekazać pieniądze (rzekomo dla potrzebującego członka rodziny). Dodatkowo jeśli oszuści próbują naciągnąć osobę, która otrzymuje świadczenie na konto bankowe, istnieje duża szansa, że przy większej kwocie pracownik banku zaniepokoi się i będzie w stanie stwierdzić, że coś jest nie tak. Ubankowienie seniorów jest zatem niezwykle istotne – po prostu zwiększa ich bezpieczeństwo finansowe. Ponadto, jak podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, to dodatkowy sposób na zapobieganie wykluczeniu finansowemu osób starszych.

Seniorzy jeszcze do niedawna nie ufali bankom. Powoli się to jednak zmienia

Otrzymywanie świadczenia na konto było jeszcze do niedawna rzadziej wybierane przez seniorów także z jeszcze jednego powodu. Renciści i emeryci po prostu nie darzyli zbytnim zaufaniem instytucji finansowych. W tym aspekcie z pomocą przyszedł jednak sam ZUS. W 2011 r. po raz pierwszy Zakład ogłosił konkurs dla instytucji finansowych na promocję usług bankowych dla emerytów i rencistów. Obecnie z ZUS-em współpracują Bank Pocztowy i Banki Spółdzielcze. Współpraca tych banków z ZUS-em zaowocowała zresztą konkretnymi korzyściami dla emerytów i rencistów. Warunkiem współpracy z ZUS była m.in. oferta otwarcia i prowadzenia rachunku za 0 zł, brak opłat za kartę oraz wpłaty i wypłaty w placówkach banku. Obecnie trwa trzecia edycja takiego konkursu.

Renciści i emeryci mieli mieć również zagwarantowane darmowe przelewy. Nic dziwnego zatem, że świadomość osób pobierających świadczenie rośnie i coraz częściej wybierają one otrzymywanie świadczenia na konto bankowe.