Każdy, kto wykupi wycieczkę ma prawo uzyskać pełne odszkodowanie w przypadku bankructwa przewoźnika lub organizatora wyjazdu.
W ostatnich latach upadło wiele biur podróży. Skarb Państwa płacił za powroty turystów z wielu miejsc na świecie, gdyż taki ciąży na nim obowiązek. Wiele osób na wakacje nigdy nie wyjechało. Niestety osoby te, mimo że domagały się odszkodowań i zwrotu wpłaconych pieniędzy, były odsyłane z kwitkiem.
W takich przypadkach powinno zadziałać zabezpieczenie finansowe biur podróży, z którego poszkodowani powinni otrzymać odszkodowania. Niektórym się udało i otrzymali zwrot niewielkich kwot, ale wielu usiłowało walczyć o zwrot całości poniesionych kosztów.
Niedawno zakończył się proces, w którym pewien radca prawny złożył pozew o zwrot pełnego wkładu za wyjazd, który został odwołany z powodu bankructwa firmy turystycznej. Zwrócił on uwagę na fakt niepoprawnej interpretacji przepisów unijnych, a konkretniej artykułu 7 dyrektywy 90/314 w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek. Dzięki temu sąd przychylił się do jego wniosku i nakazał wypłatę pełnego odszkodowania, które ma dokonać na korzyść poszkodowanego Skarb Państwa.
Jest to wyrok, który może otworzyć furtkę wszystkim tym osobom, które zostały poszkodowane przez bankructwa wielu operatorów turystycznych do uzyskania odszkodowań i odzyskania swoich pieniędzy. Aby skutecznie walczyć o swoje prawa, warto skorzystać z pomocy naszych prawników, którzy doradzą postępowanie lub pomogą przygotować stosowne pisma. Są oni stale dostępni pod adresem kontakt@bezprawnik.pl. Zawsze chętnie pomogą.
Zdjęcie z serwisu shutterstock.com