Poczta Polska będzie mogła zatrzymać pieniądze z przekazu pocztowego – oczywiście pod pewnymi warunkami

Codzienne Państwo dołącz do dyskusji (19) 26.10.2021
Poczta Polska będzie mogła zatrzymać pieniądze z przekazu pocztowego – oczywiście pod pewnymi warunkami

Edyta Wara-Wąsowska

Jeśli najnowsze zmiany projektowane przez rządzących wejdą w życie, Poczta Polska przejmie pieniądze z przekazu pocztowego. Wystarczy, że nie będzie można ustalić ani odbiorcy, ani nadawcy oraz minie odpowiedni czas określony w ustawie.

Poczta Polska przejmie pieniądze z przekazu pocztowego

Jak informuje prawo.pl, nowelizacja prawa pocztowego ma przynieść ciekawą zmianę w zakresie przekazów pieniężnych, których nie udało się doręczyć ani odesłać do nadawcy. Są to sytuacje, które nie zdarzają się często, ale jednak – od czasu do czasu mają miejsce. Mało osób zastanawia się jednak, co wtedy dalej dzieje się z pieniędzmi. Rządzący chcą, by cały proces został znacząco uproszczony – z korzyścią dla Poczty Polskiej.

Otóż zgodnie z obecnymi przepisami poczta w pierwszej kolejności umieszcza odpowiednią informację na swojej stronie internetowej. Ogłoszenie znajduje się tam przez okres roku od dnia stwierdzenia niemożności doręczenia kwoty określonej w przekazie pocztowym. Jeśli jednak nikt się po pieniądze nie zgłosi, pieniądze (a dokładnie kwoty powyżej 100 zł) trafiają do starosty. I właśnie to ma się zmienić po nowelizacji prawa pocztowego. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, Poczta Polska przejmie pieniądze z przekazu pocztowego, którego nie można było doręczyć. Wystarczy, że nadawca nie zgłosi się po pieniądze w ciagu dwóch lat od dnia stwierdzenia niemożności doręczenia określonej kwoty pieniężnej.

Czemu mają służyć nowe przepisy? W tym przypadku akurat wątpliwości nie ma – procedura ma zostać zwyczajnie uproszczona. Po pierwsze, warto pamiętać, że w przypadku niedoręczalnych przekazów poczta musiała jeszcze dostarczyć kwotę określoną w przekazie starosty – a to już generowało kolejne koszty. To również wymuszało dodatkowe procedury. Tymczasem jeśli Poczta Polska przejmie pieniądze z niedoręczonego przekazu pocztowego, to umożliwi to zarówno zaoszczędzenie pieniędzy jak i czasu. Dodatkowo warto też pamiętać, że zmiany mają być korzystne również dla zapominalskich klientów, którzy będą chcieli odebrać środki pieniężne już po upływie okresu reklamacyjnego – będą mogli to zrobić bezpośrednio u operatora pocztowego, który nadał przekaz.

Nie wszystkie zmiany są jednak pozytywne

Mniej korzystne są natomiast zmiany dla klientów w zakresie przedawnienia roszczeń z tytułu przekazu pocztowego. W tym momencie roszczenia przedawniają się dopiero po 5 latach (stosuje się bowiem ogólne terminy z Kodeksu cywilnego), natomiast po zmianie przedawnienie nastąpi już po upływie 12 miesięcy.