Nowelizacja ustawy zmieniająca podatki od nieruchomości da się we znaki ociągającym się z zaplanowanymi budowami i właścicielom firm.
Po nowym roku czeka nas nowelizacja wielu ustaw, przepisów, etc. Jedna z nich zmieni nieco podatki od nieruchomości. Głównie chodzi w niej o grunty, które mimo planów miejscowych dotyczących ich zabudowy pozostały niezabudowane i mające być zrewitalizowane. Ma to wpłynąć na opieszałych właścicieli gruntów.
Podatek ma wynieść 3 złote od każdego metra kwadratowego niezabudowanego terenu, który w planach miejscowych miał być miejscem pod budynki lub inne inwestycje budowlane. Okres bez podatku będzie wynosił 4 lata od momentu wejścia w życie planu miejscowego dotyczącego danego gruntu. Jeśli nie zdążą z budową, to niestety będą zmuszeni do płacenia podatku lub pozbycia się tego terenu.
Nowelizacja ustawy dodatkowo zajmie się statusem budynków w złej kondycji technicznej, których właściciele płacili za nie niższe podatki, ale nikt nie sprawdzał tego stanu. Teraz zajmie się badaniem stanu technicznego zabudowań nadzór budowlany.
Kolejną grupą, która odczuje, zmiany są osoby fizyczne mieszkające w domach wielorodzinnych (bloki, kamienice, itp.), które będą płaciły podatki od korytarzy, klatek schodowych, szybów dźwigowych, strychów, placów zabaw, recepcji, pralni, suszarni, czyli tak zwanych części wspólnych. O wysokości podatku będzie decydował udział w wymienionej wcześniej części wspólnej, będzie określony procentowo – powierzchnia lokalu używanego do powierzchni użytkowej wszystkich lokali oraz pomieszczeń przynależnych.
Jeśli chcecie wiedzieć dokładnie jak może to wyglądać, warto zapoznać się z przykładami podanymi w odpowiedzi Podsekretarza Stanu Jarosława Nenemana na interpelację posła Jana Warzechy i posła Bogdana Rzońcy w sprawie nowych przepisów dotyczących podatku od nieruchomości. Zapewnienia o znikomości dodatkowych opłat nie do końca uspokajają mieszkańców domów wielorodzinnych, a już szczególnie właścicieli firm, bo ich nowy podatek obciąży dość znacznie.
Masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy związane z nieruchomościami, wyliczeniem podatków lub opiniami wydanymi przez nadzór budowlany i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.