Kiedy szeryf drogowy czuje się prawdziwym szeryfem. Czy podszywanie się za policjanta jest karalne?

Moto Na wesoło Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (177)
Kiedy szeryf drogowy czuje się prawdziwym szeryfem. Czy podszywanie się za policjanta jest karalne?

Szeryf drogowy jest chyba najbardziej irytującym rodzajem kierowcy. Bardzo często, w imię ukarania niesfornego kierowcy, utrudniają oni ruch na drodze innym kierowcom, pokazując na siłę, że są oni wyznacznikiem moralności na ulicy. Czasem jednak szeryf drogowy próbuje być prawdziwym szeryfem. Co grozi za podszywanie się za policjanta?

Pewien kierowca nagrał, jak inny kierujący zatrzymał go policyjnym „lizakiem”.

Polskie drogi

Na początek polecam obejrzeć nagranie, które przedstawia dosyć ciekawą i szokującą sytuację.

Pewien kierowca uchwycił na kamerze niecodziennie zdarzenie na drodze. Poruszający się, prawdopodobnie VW Sharanem starszy mężczyzna, najpierw wymusił pierwszeństwo, a na dźwięk klaksonu zareagował bojowym wystawieniem policyjnego lizaka za szybę, żeby skłonić nagrywającego do zjechania na pobocze.

Szeryf zaczął atakować słownie nagrywającego, zarzucając mu brak świateł, a następnie wsiadł do pojazdu i… odjechał. Ot sytuacja z polskich dróg, która – znając naszą kulturę jazdy – nie powinna nikogo aż tak zdziwić. Niestety, użycie policyjnego lizaka, może poskutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla Szeryfa.

Podszywanie się za policjanta

Użycie policyjnego lizaka, w celu zatrzymania pojazdu innego kierowcy, jest – w moim odczuciu – niewątpliwie zachowaniem, które wypełnia znamiona czynu z art. 227 Kodeksu karnego.

Kto, podając się za funkcjonariusza publicznego albo wyzyskując błędne przeświadczenie o tym innej osoby, wykonuje czynność związaną z jego funkcją, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Jest to oczywiście przestępstwo, a to nie jest koniec bezprawnych zachowań Szeryfa. Zmuszając do zatrzymania pojazd na ruchliwej drodze, w miejscu do tego nieprzeznaczonym  – prawdopodobnie – spowodował on zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Co prawda nie jest to przestępstwo, a wykroczenie. Unormowane jest ono w artykule 86 § 1 Kodeksu wykroczeń.

Kto, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym,podlega karze grzywny.

Zachowanie Szeryfa, jeżeli dotrze do odpowiednich organów, może poskutkować możliwością poniesienia przez niego odpowiedzialności karnej. Warto mieć takie sytuacje na względzie, w szczególności gdy sprzęt policyjny, a także umundurowanie są dostępne w sprzedaży na portalach aukcyjnych. To, że handel nie jest zabroniony, nie oznacza, że nabyty towar można dowolnie wykorzystywać.