Policja będzie zwalniać z przysięgi? Adwokaci walczą z Senatem w interesie obywateli

Państwo Technologie Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (2)
Policja będzie zwalniać z przysięgi? Adwokaci walczą z Senatem w interesie obywateli

Nowelizacja ustawy o Policji to pomysł Senatu RP – Naczelna Rada Adwokacja apeluje, aby Sejm zaniechał prac nad zmianami.

Cóż takiego złego może być w zmianach, jakie proponuje Senat RP, że Naczelna Rada Adwokacka występuje do Sejmu, aby ten zaniechał prac nad Nowelizacją ustawy o Policji? Apel wystosowano do wszystkich partii politycznych (posłów i klubów), marszałka sejmu i premier Kopacz. Powód jest poważny i może mieć przykre konsekwencje w wielu przypadkach.

Chodzi o zmiany dotyczące między innymi tego, że policja i inne służby będą mogły zwalniać wielu ludzi z tajemnicy zawodowej. Dotyczy to adwokatów, radców, notariuszy, doradców podatkowych, lekarzy, księży, dziennikarzy, detektywów, etc. Jeśli weszłoby to w życie, to mogłoby prowadzić do wielu nadużyć czy nadinterpretacji.

Prócz zwalniania z tajemnicy zawodowej, w przypadku księży tajemnica spowiedzi pozostanie nienaruszona, może też dojść do sytuacji, w której osoby te będą inwigilowane poprzez podsłuchy, sprawdzanie lokalizacji logowania się do sieci telefonów komórkowych, a dane pozyskane w ten sposób mogą zostać wykorzystane w śledztwie nawet bez ich wiedzy. Co więcej, sąd będzie wyrażał opinię, czy takie materiały wykorzysta, adwokat, ani osoba inwigilowana nie będzie mogła ich zaskarżyć w żaden sposób, a jedynie będzie mógł to zrobić prokurator niezadowolony z niekorzystnego wyroku.

Czy teraz idąc do lekarza po poradę ze wstydliwym problemem albo do prawnika, notariusza lub doradcy podatkowego trzeba będzie wcześniej przemyśleć wszystko zawczasu i odpowiednio przygotować to, co chcemy im powiedzieć i czy warto. Nigdy nie będzie wiadomo, czy ktoś w taki czy inny sposób nie wykorzysta tych informacji na naszą niekorzyść. Mam nadzieję, że posłowie przemyślą sobie to dokładnie, bo to także dotyczy ich osobiście, a także ich rodzin, bliskich, znajomych.

Masz problemy lub wątpliwości związane ze złamaniem tajemnicy zawodowej, szpiegostwem przemysłowym lub wynoszeniem danych z firmy przez pracowników i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com