Niejasne i nierówne traktowanie polskich podatników, którzy uzyskują dochody także zagranicą, w wielu wypadkach odstręcza od podejmowania tego działalności. Najgorszym rozwiązaniem systemowym w tym wypadku jest konieczność uiszczania dopłaty za fakt uzyskiwania zagranicznych dochodów. Eksperci apelują do nowej koalicji rządzącej o pilne zmiany w tym zakresie. Chcą ponadto ujednolicenia i uproszczenia nielogicznego systemu.
Problemem są m.in. niekorzystne i arbitralnie wydawane decyzje ZUS-u
Nieujednolicony system, a także niejasne i nieprzejrzyste zasady sprawiają, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje niekorzystne dla przedsiębiorców decyzje. Często zdarza się tak, że ZUS uznaje zagraniczne dochody za podstawę wymiaru składki zdrowotnej, płaconej w Polsce. Uzyskiwane dochody zagraniczne są więc obejmowane składką zdrowotną, lecz wielu doradców podatkowych całkowicie nie zgadza się z tego typu decyzjami.
ZUS zapewniał w ubiegłorocznych wyjaśnieniach, że dane o rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej będą weryfikowane z tymi, zgromadzonymi w KAS. Tego typu działanie miało być podstawą do prowadzenia postepowań wyjaśniających, których celem miało być ustalenie rocznej podstawy i składki zdrowotnej. Jednak skutków tego działania nie widać do dzisiaj.
Poszkodowanymi złych decyzji ZUS-u są także osoby, które płacą zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych. Mimo zryczałtowania opodatkowania zagranicznego mogą oni także zostać zmuszeni do płacenia większej składki zdrowotnej.
Płatnicy i doradcy podatkowi chcą natychmiastowego zniesienia nierówności i ujednolicenia systemu
Nie wszyscy przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność za granicą muszą jednak płacić składkę zdrowotną. Do dopłaty muszą szykować się między innymi osoby, które prowadzą działalność w USA lub Holandii. Wszystko przez tak zwane proporcjonalne odliczenie. Inną sprawą jest w takim wypadku prowadzenie działalności w kraju, w którym stosuje się wyłączenie z progresją np. w Niemczech.
To przykład całkowicie nierównego traktowania przedsiębiorców. Eksperci wskazują na całkowicie nielogiczny system, który skazuje wielu przedsiębiorców na niezrozumiałe dopłaty podatkowe tylko dlatego, że wybrali dla prowadzenia swojej działalności ten kraj, a nie inny. Doradcy podatkowi apelują do nowego rządu o wprowadzenie jednego, prostego systemu, dzięki czemu właściciele firm będą zawsze wiedzieć, ile składki zdrowotnej mają zapłacić niezależnie od tego, w jakim kraju prowadzą działalność.
Rozwiązaniem ma być przywrócenie stałej, zryczałtowanej stawki składki zdrowotnej. Doradcy podatkowi postulują także, aby składka zdrowotna nie była naliczana jako procent dochodu podatkowego, określając tego typu system jako skrajnie niesprawiedliwy dla każdego przedsiębiorcy. Warto wspomnieć także, że wielu przedsiębiorców jest nękanych przez urzędy skarbowe, jak i ZUS, gdzie muszą niejako w swoim imieniu wyjaśniać zawiłości systemu, który ich dotyka na co dzień.