Ruszyły dwa portale, koordynujące pomoc dla Ukrainy. Teraz jeszcze łatwiej można wesprzeć potrzebujących

Państwo Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (15)
Ruszyły dwa portale, koordynujące pomoc dla Ukrainy. Teraz jeszcze łatwiej można wesprzeć potrzebujących

Wczoraj i dziś zostały uruchomione dwa serwisy internetowe, dzięki którym pomoc dla Ukrainy będzie lepiej skoordynowana. Mowa o rządowej stronie internetowej pomagamukrainie.gov.pl oraz zbudowanym przez programistów z Da Vinci Studio portalu ukraina.services. W obu witrynach zainteresowani udzieleniem pomocy, będą mogli dodawać swoje ogłoszenia, na które odpowiedzą potrzebujący.

Rządowa strona – pomagamukrainie.gov.pl

O uruchomieniu witryny 27 lutego przekazało informację Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jak przekazał resort, wraz ze startem nowej strony, przestaje być aktywny adres: pomochumanitarnaUA@msz.gov.pl. Odnośnie zgłoszeń pomocowych, które wpłynęły na dotychczasowy adres, Ministerstwo uspokaja. Zostaną one przekazane do właściwych instytucji, których przedstawiciele skontaktują się z nadawcami w zależności od zidentyfikowanych potrzeb.

Witryna funkcjonuje w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej. Na stronie dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą. Można zgłosić się jako osoba prywatna. Wsparcie mogą jednak przekazać również organizacje pozarządowe, samorządy, czy firmy. Po wypełnieniu formularza, zostanie on przekazany do właściwej jednostki, która koordynuje pomoc dla Ukrainy.

Strona dysponuje również drugim prostym kwestionariuszem, dla osób, które potrzebują pomocy. Po zdeklarowaniu miejsca pobytu (Polska lub Ukraina), w kolejnych krokach można łatwo dotrzeć do wsparcia, jakiego się poszukuje. Czy to w postaci pracy, czy schronienia lub pomocy materialnej.

Pod adresem strony można również znaleźć zbiórki, zrzutki i wiele innych działań, które zapewniają pomoc uchodźcom. Można tu wymienić pomoc psychologiczną, humanitarną lub nawet prawną. Sama witryna jest elementem rządowego mechanizmu koordynacji pomocy humanitarnej w związku z atakiem Rosji na Ukrainę.

Projekt software house’u Da Vinci Studio – ukraina.services

Ten serwis również koordynuje pomoc dla Ukrainy. Skupia się na jak najprostszym jej przekazaniu i otrzymaniu. Intuicyjna przeglądarka pozwala na wyszukiwanie w kilku kluczowych kategoriach. Tu między innymi: przejazdy, noclegi, pomoc medyczna, czy pomoc dla zwierząt. Każda z kategorii zawiera filtry, takie jak lokalizacja, czy liczba osób. Istotna jest możliwość wyszukiwania w trybie „prośby o pomoc”. Pozwoli to zorientować się, czego potrzebują osoby w danej lokalizacji i odpowiedzieć na ich zgłoszenia.

Projekt skoordynowali Jakub Juncewicz i Yevhenii Shpakov. Pomysł powstał ramach grupy EVRY1, firm skupionych wokół funduszu Czysta3 (m.in. Da Vinci Studio, agencja PR Publicon, agencja marketingu internetowego 1450 i innych). Za kodowaniem stoi software house z Bielska-Białej – Da Vinci Studio.

Autorzy projektu informują, że serwis posiada również strukturę otwartą na rozwój. Jednocześnie poszukują wsparcia we wprowadzaniu ofert pomocy. Osoby zainteresowane mogą się skontaktować z pomysłodawcami serwisu pod adresem: support@ukraina.services.

Pomoc dla Ukrainy – kilka kliknięć w mniej, niż kwadrans

Obie inicjatywy zasługują na pochwałę. Zresztą, tak jak każdy, nawet najmniejszy gest, który sprawia, że gdzieś, komuś będzie lżej. Pomoc dla Ukrainy może przekazać każdy. Finansową, materialną, woluntarystyczną.

Wystarczy kilka kliknięć i mniej, niż kwadrans. Na łamach Bezprawnika pisaliśmy już o tym, jak pomóc Ukrainie i jak pomóc uchodźcom z Ukrainy.