Przedsiębiorca nie musi posiadać tylko jednego konta firmowego. Czasem opłaca się założyć kolejne

Firma Lokowanie produktu Dołącz do dyskusji
Przedsiębiorca nie musi posiadać tylko jednego konta firmowego. Czasem opłaca się założyć kolejne

Część przedsiębiorców w ogóle nie musi posiadać konta firmowego – mogą posługiwać się wyłącznie prywatnym rachunkiem (chociaż co do zasady nie jest to najlepsze rozwiązanie). Przyjęło się jednocześnie, że przedsiębiorca ma maksymalnie jedno konto firmowe. Tymczasem przepisy wcale nie zabraniają posiadania większej liczby rachunków; w dodatku może być to czasem najlepsze rozwiązanie.

Posiadanie kilku kont firmowych a przepisy

Rachunek firmowy jest niezbędny przede wszystkim w sytuacji, gdy konto bankowe musi zostać ujęte na białej liście podatników VAT oraz w momencie, gdy płatności otrzymywane przez nabywców są objęte mechanizmem podzielonej płatności. Teoretycznie zatem mikroprzedsiębiorca może na co dzień wykorzystywać konto osobiste; w praktyce jednak zdecydowana większość osób prowadzących działalność gospodarczą decyduje się na założenie konta firmowego.

Pokutuje jednak przekonanie, że należy posiadać tylko jedno firmowe konto bankowe (przynajmniej jeśli chodzi o JDG). Tymczasem przedsiębiorca może posiadać więcej rachunków firmowych, a przepisy nie określają ich maksymalnej liczby. Wszystko zależy zatem od preferencji przedsiębiorcy. Należy jednak pamiętać, by przy zakładaniu kolejnego konta firmowego dopełnić odpowiednich formalności; chodzi m.in. o zgłoszenie faktu otwarcia nowego konta do ZUS-u i urzędu skarbowego. Jeśli nowy rachunek ma stać się „podstawowym” rachunkiem firmowym przedsiębiorcy, konieczna może być też aktualizacja danych w CEIDG.

Dlaczego warto rozważyć posiadanie dwóch lub więcej kont firmowych?

Otwarcie kolejnego rachunku firmowego może być dobrym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Na dodatkowe konto bankowe decydują się na przykład przedsiębiorcy, którzy współpracują z co najmniej kilkoma dużymi kontrahentami mającymi konto w tym samym banku. Przedsiębiorca, otwierając rachunek w tym samym banku co kontrahenci, będzie mógł łatwiej i szybciej się z nimi rozliczać.

Kolejne konto firmowe może też przydać się w momencie, gdy blisko siedziby firmy znajduje się oddział banku, w którym przedsiębiorca nie miał do tej pory konta; po otworzeniu nowego rachunku możliwe będzie regularne dokonywanie wpłat gotówkowych w oddziale. To ciekawa opcja np. dla sklepikarzy czy osób, które prowadzą niewielkie punkty usługowe.

Nowy rachunek firmowy to często również okazja do przetestowania nowych opcji. Przedsiębiorcy często narzekają na wady kont firmowych, z których korzystają, jednak rzadko szukają alternatywy; tymczasem najlepszym sposobem na znalezienie lepszej opcji jest po prostu otwarcie nowego rachunku. Przedsiębiorca może dzięki temu sprawdzić, jak w innym banku rozwiązano pewne kwestie (np. fakturowania) czy na jakim poziomie jest ogólny user experience (który wbrew pozorom jest ważny przy częstym korzystaniu z rachunku firmowego).

Nie można też zapominać, że otwarcie nowego rachunku firmowego wiąże się często z możliwością skorzystania z atrakcyjnych promocji i rabatów – zwłaszcza że banki od pewnego czasu prześcigają się w tworzeniu atrakcyjnych ofert, mających przyciągnąć nowych klientów.

Jak wybrać konto firmowe? Garść przydatnych porad

Przedsiębiorcy często nie mają jednocześnie zbyt wiele czasu, by zagłębić się w oferty kont bankowych, dlatego też wiele osób prowadzących działalność chce wiedzieć, czym konkretnie kierować się przy wyborze konta firmowego.

Na początek warto z pewnością sprawdzić, jak wygląda kwestia opłat – tak jak zresztą w przypadku konta osobistego. Należy zatem zweryfikować, ile kosztują przelewy (w tym do ZUS i US), wypłata pieniędzy z konta przez bankomat, korzystanie z karty oraz sprawdzić, czy bank pobiera opłaty za samo prowadzenie konta.

Osoby prowadzące działalność powinny jednak zwrócić uwagę również na inne kwestie. Dobrze na przykład sprawdzić, czy posiadacz rachunku może korzystać z darmowego programu do wystawiania faktur (i czy dostępny jest jakikolwiek organizer finansów wyposażony w dodatkowe funkcje) oraz czy ma możliwość skonsultowania się z biurem rachunkowym czy prawnikiem (na nieco korzystniejszych warunkach). Niekiedy banki oferują dodatkowe opcje, takie jak np. możliwość wzięcia leasingu już po kilku miesiącach prowadzenia działalności

Samodzielne porównywanie bankowych ofert jest jednak mocno czasochłonne i żmudne. Z tego względu dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców może być porównywarka aktualnych ofert kont firmowych od Totalmoney.pl. Dzięki niej nie tylko można łatwo sprawdzić, jakie opłaty wiążą się z prowadzeniem konta firmowego, ale też jakie są atuty danej oferty, na co zwrócić szczególną uwagę i na jakie bonusy czy dodatkowe opcje może liczyć przedsiębiorca.

Oczywiście nie każdemu przedsiębiorcy potrzebne będzie więcej niż jedno konto firmowe. Jeśli jednak osoba prowadząca działalność myśli np. o zmianie banku, to lepszym pomysłem jest najpierw założenie dodatkowego konta i jego przetestowanie, niż natychmiastowe zamykanie poprzedniego rachunku. Może się też okazać, że ostatecznie przedsiębiorca doceni zalety posiadania dwóch kont firmowych oraz wykorzystywania ich do odmiennych celów – i pozostanie przy prowadzeniu obu rachunków.

 

Artykuł powstał we współpracy z Totalmoney.pl