Piękna altana to element zabudowy działki i ogrodu, w której często mamy ochotę spędzać czas w ciepłe dni roku. Okazuje się jednak, że postawienie ładnej, drewnianej konstrukcji, która swoimi wymiarami przekracza ustalony limit, wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Jedną z najważniejszych aspektów budowy altany powyżej 35 metrów kwadratowych jest potrzeba uzyskania pozwolenia na budowę.
Nie każda altana wymaga uzyskania stosownego pozwolenia
Definicja altany ogrodowej jest nieprecyzyjna w prawie polskim. Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców definiuje altanę w ten sposób:
Altana działkowa stanowi wolnostojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany spełniający taką funkcję, położony na terenie działki.
Nie może ona także być zbyt wysoka. Przepisy precyzują wysokość, jaką może osiągać altana stroma i płaska. Są to odpowiednio 5 i 4 metry. Dobra wiadomość jest taka, że altany o powierzchni poniżej 35 metrów kwadratowych nie podlegają obowiązkowi zgłaszania jej budowy, a co za tym idzie uzyskiwania na nią pozwolenia. Obiekt musi być wolnostojący, a na działce mniejszej niż 500 metrów kwadratowych, możemy zbudować jedną, niewielką altanę. Jeżeli działka jest dwa razy większa, mogą być to trzy tego typu wolnostojące obiekty wypoczynkowe.
Problemy zaczynają się wtedy, gdy chcemy postawić altanę dużo większą
Kiedy mamy w planach budowę tego typu dużej konstrukcji na swojej działce i posesji, musimy niestety dopełniać wszelkich formalności. Jeżeli tego nie zrobimy, konstrukcja może zostać uznana za samowolę budowlaną, co będzie oznaczało konieczność jej rozbiórki, a także obciążenie nas opłatą za wykonanie tej czynności. Oprócz wniosku o wydanie pozwolenia na budowę jesteśmy także zobligowani do zerknięcia w miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Musimy to zrobić po to, aby mieć pewność, że altana może na pewno stanąć w tym miejscu. Mamy możliwość wspomagania się raportami, które są generowane online, jeżeli tylko nasza gmina takowy sporządziła.
To nie koniec obowiązków, jakie ustawodawca narzucił na nas. Aby nasza altana stanęła na działce, dokumentacja musi zawierać:
- projekty altany,
- oświadczenia o dysponowaniu daną nieruchomością,
- mapę sytuacyjną.
Jeżeli uzgadnialiśmy dodatkowo wiele spraw, związanych z budową, uzgodnienia te również musza być zawarte w składanej do urzędu dokumentacji.
Musimy pamiętać także, że stawiając obiekt na działce, jesteśmy zobligowani do przestrzegania art. 144 kodeksu cywilnego:
Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Jeżeli zatem wiemy, że nasza altana może negatywnie wpływać na stosunki sąsiedzkie, musimy zrezygnować z jej budowy.