Dla połowy Polaków praca na urlopie to coś normalnego. Większość ma stały kontakt z szefem

Gorące tematy Praca Społeczeństwo dołącz do dyskusji (120) 17.07.2019
Dla połowy Polaków praca na urlopie to coś normalnego. Większość ma stały kontakt z szefem

Tomasz Laba

Jest połowa lipca, a więc w zasadzie środek sezonu urlopowego. Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można założyć, że w każdym zakładzie pracy ktoś właśnie jest na urlopie. Jak się okazuje, z bardzo wysokim prawdopodobieństwem można założyć, że ten ktoś, będąc na urlopie, także pracuje. Połowa Polaków pracuje podczas urlopu.

W powszechnym mniemaniu urlop wypoczynkowy to czas święty dla każdego z nas. Staranne planowanie letnich wakacji jest swojego rodzaju odskocznią od trudów i znojów codziennej pracy. Często połączone także z jakąś formą oszczędzania, żeby można było raz do roku wybrać się do przysłowiowych ciepłych krajów, leżeć na ciepłej plaży i pić drinki z palemką. Jak się okazuje, bardzo często tak po prostu nie jest, a połowa z nas podczas urlopu, tak czy inaczej, pracuje. To całkiem zabawne, biorąc pod uwagę fakt, że planowana swego czasu nowelizacja kodeksu pracy zakładała podkreślenie właśnie wypoczynkowego charakteru urlopu.

Nadchodzi nowelizacja kodeksu pracy. Rząd chce zabronić remontów mieszkań podczas urlopów

Praca na urlopie to codzienność połowy Polaków

To jednak wszystko na nic. Swoją pracę tak bardzo lubimy, że nie mamy absolutnie nic przeciwko temu, żeby podczas urlopu mimo wszystko pracować. Można to również interpretować w zupełnie drugą stronę. Polska szkoła zarządzania zrobiła z nas takich niewolników, że nawet będąc na urlopie, nie potrafimy przeciwstawić się żądaniu wykonywania pracy. Niemniej jednak jak wynika z badań przeprowadzonych przez  firmę Michael Page życie w Pracy, 48% badanych  byłoby gotowa wykonywać pracę podczas urlopu. Nawet jeśli miałoby to być jedynie sprawdzenie skrzynki pocztowej bądź odebranie jednego lub dwóch (albo więcej) telefonów.

Co prawda to jedynie chęć wykonywania pracy. Smutnym wnioskiem z badań jest jednak to, że aż 65% ankietowanych przyznało, że podczas urlopu musi być w kontakcie ze swoim szefem. Zazwyczaj tłumaczy się to specyfiką pracy. Z kolei 42% ankietowanych nie tłumaczy tego faktem „taka praca”. Najzwyczajniej w świecie czuje się do tego zmuszonych przez pracodawcę. Wychodzi więc na to, że poza wiedzą jak wyliczyć urlop, polscy pracownicy powinni przejść szkolenia z zakresu wyłączania telefonu na urlopie.