Czy można kupić legalnie prawo jazdy przez internet?

Moto Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (164)
Czy można kupić legalnie prawo jazdy przez internet?

Uzyskanie prawa jazdy jest w Polsce niezwykle trudne. Mimo, że sam nie miałem problemu z uzyskaniem uprawnień to podpisuje sie obiema rękami pod stwierdzeniami, że wynik egzaminu jest zależny od dużej dawki szcześcia, a sam jego przebieg może powodować pewne kontrowersje. Mimo, że zapowiedziane są pewne zmiany w tym zakresie, to jednak na chwilę obecną wielu egzaminowanych raz po raz próbuje – bezskutecznie – uzyskać wymarzone „prawko”. Oszuści nawet w tej grupie wywęszyli możliwość szybkiego zarobku. Jakim sposobem? Jak się przed nim bronić? Wyjaśnimy.

O sytuacji dowiedzieliśmy się dzięki portalowi autokult.pl.

O co chodzi?

Mowa jest o serwisie gdzie-kupic-prawo-jazdy.com. Po wejściu na stronę główną wita nas stwierdzenie

Szukasz legalnego i pewnego sposobu na prawo jazdy? nie możesz zdać egzaminu? Dobrze trafiłeś! oferujemy Tobie możliwość wyrobienia czeskiego prawa jazdy, bez kursów i egzaminów!

Trzeba przyznać, że prezentuje się to niezwykle zachęcająco.

Serwis tłumaczy, że wyrobienie w czeskiego prawa jazdy jest niezwykle proste, wszystko odbywa się zdalnie i bez wizyty w Czechach a tamtejsi egzaminatorzy są chętni do współpracy. Otrzymany dokument będzie możliwy do wymiany na polski.

Po zapłacie pewnej kwoty pieniędzy, czyli 700 zł oczekujemy 2 tygodnie (plus dostawa – do 5 dni) i otrzymujemy upragniony dokument. Szybko, łatwo, przyjemnie i bezpiecznie (?).

Gdzie jest haczyk?

Jak w większości serwisów tego typu, pod ofertą można znaleźć szereg komentarzy z Facebooka. Zdjęcia profilowe autorów znajdują się oczywiście na serwerze strony, a próba polajkowania lub odpowiedzi kończy się na wyskakującym okienku, dzięki któremu możemy przedmiotowy portal udostępnić na Facebooku. Nie wygląda to za dobrze, prawda? Ponadto próba wejścia w zakładkę „Kontakt” przekierowuje nas – jak większość odnośników – do formularza zamówienia.

Dokument, który otrzymujemy jest najpewniej podrobiony, bądź jak to w takich serwisach zwykło się określać – kolekcjonerski. Osoba, która się nim posługuje popełnia wykroczenie z art. 94 kodeksu wykroczeń

Kto prowadzi na drodze publicznej pojazd, nie mając do tego uprawnienia,podlega karze grzywny. [do 500zł]

Nie jest to jednak największy problem. Osoba posługująca się fałszywym prawem jazdy (bez znaczenia, czy Polskim, czy Czeskim) popełnia również przestępstwo fałszu materialnego. Sankcjonuje to art 270 § 1 kodeksu karnego.

 Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Wizja procesu karnego i możliwej – surowej – kary nie należy do zbyt optymistycznych. (Nie)stety, aktualnie jedyną możliwością aby uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami jest po prostu zdanie właściwego egzaminu. Żadne magiczne portale internetowe nie zrobią tego za nas, mimo że prawdopodobnie pewne grono ludzi z takich serwisów skorzystało lub skorzysta.