Bezdomni będą mogli otrzymać mieszkanie bez żadnych warunków wstępnych. Program startuje w trzech polskich miastach

Nieruchomości Społeczeństwo dołącz do dyskusji (305) 26.02.2020
Bezdomni będą mogli otrzymać mieszkanie bez żadnych warunków wstępnych. Program startuje w trzech polskich miastach

Joanna Majkowska

Gdańsk, Warszawa i Wrocław – te miasta będą realizować program Najpierw mieszkanie. Jego głównym założeniem jest zapewnienie mieszkania osobie bezdomnej bez warunków wstępnych, a dopiero potem rozwiązywanie takich problemów jak uzależnienia czy zaburzenia psychiczne. 

Program Najpierw mieszkanie zamiast dotychczasowych, mniej skutecznych metod

Jak zauważył Tomasz Pactwa z urzędu m. st. Warszawy stosowane do tej pory metody wsparcia osób długotrwale bezdomnych nie są skuteczne. Zakładają w pierwszej kolejności dochodzenie do trzeźwości, leczenie czy wsparcie w uzyskaniu pracy. Dopiero później bezdomny może otrzymać mieszkanie. Jak podkreśla Tomasz Pactwa:

System, w którym na mieszkanie trzeba zasłużyć, przechodząc przez kolejne szczeble drabiny pomocowej w schroniskach, nie sprzyja budowaniu motywacji do zmiany, a raczej wzmacnia adaptację do życia w placówkach

Program Najpierw mieszkanie, jak sama nazwa wskazuje, zakłada odwrócenie tej kolejności. Opiera się na założeniu, że tylko w mieszkaniu człowiek ma warunki do mierzenia się z własnymi problemami, w tym zaburzeniami psychicznymi czy uzależnieniami.

Podobne rozwiązanie funkcjonuje już w wielu krajach

Nie jest to wcale nowy pomysł. Jak podaje Gazeta Prawna, metoda ta została przygotowana w środowisku psychiatrów nowojorskich już pod koniec XX wieku. Początkowo pomysł budził kontrowersje, chociażby ze względu na fakt, że uczestnicy wcale nie musieli zachowywać abstynencji, by móc otrzymać mieszkanie dla bezdomnego. Po 5 latach realizowania projektu w Stanach Zjednoczonych okazało się jednak, że 8 na 10 uczestników programu było w stanie utrzymać mieszkanie. Wymagali mniejszej pomocy i rzadziej sięgali po alkohol. Podobne rozwiązania funkcjonują również w Finlandii, Francji, Hiszpanii czy w Wielkiej Brytanii.

10 mieszkań w każdym z 3 miast

Pilotaż zakłada po 10 mieszkań w każdym z miast biorących udział w programie. Zapewniane są one przez samorządy oraz prywatnych właścicieli wynajmujących mieszkania Towarzystwu Pomocy im. Św. Brata Alberta – wnioskodawcy i liderowi całego projektu. Oznacza to, że osoby bezdomne nie będą podpisywać typowej umowy najmu mieszkania, a jedynie umowę o korzystanie z niego w ramach projektu. Organizacja zaopatrzy lokale w podstawowe meble, pościel oraz środki czystości. Mieszkania mają być też rozproszone po całym mieście tak, by sąsiedzi nie podejrzewali, że tuż obok mieszka ktoś, kto do tej pory był bezdomnym.

Zapewniona zostanie także pomoc specjalistów

W mieszkaniu będzie przebywać jedna osoba lub para. Początkowo bezdomni będą objęci codziennym wsparciem zespołu specjalistów takich jak pielęgniarki, psychiatrzy, psychoterapeuci, doradcy zawodowi czy pracownicy socjalni. Później zaczną przyjmować raz w tygodniu umówioną wizytę członka zespołu specjalistów. Wysokość czynszu ma zostać dostosowana do możliwości uczestnika. Będzie to 30 procent uzyskiwanego przez niego dochodu. Pozostała część wydatków zostanie pokryta ze środków unijnych. Program Najpierw mieszkanie realizowany jest bowiem głównie w oparciu Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój.

305 odpowiedzi na “Bezdomni będą mogli otrzymać mieszkanie bez żadnych warunków wstępnych. Program startuje w trzech polskich miastach”

  • Z założenia tak powinno się dziać. W praktyce to znajomi urzędników będą chwilowo bezdomnymi, którzy wygrają takie lokum. Zawsze tak się dzieje tam, gdzie urzędnik ma władzę.

 1. Ostatnio lewicowy alarmista bezprawnika tak miauczał, że mieszkania drogie, a tu proszę. Za darmoszkę cyk mieszkanko.
  Oby na zadupiach miasta, bo będą mi obniżać wartość nieruchomości takim sąsiedztwem.

 2. Nie rozumiem tego negatywnego podejścia. Czyżby to była ta legendarna polska cebula?

  Uważam, że jeśli pilotaż zostanie przeprowadzony sprawnie, a w późniejszym czasie projekt będzie stale nadzorowany – żeby nie dawać za darmo mieszkania ludziom, którzy będą tam tylko pić – może to być jeden ze skuteczniejszych sposobów na zapewnienie powrotu do życia.

  • Mają programy walki z alkoholizmem (darmowe) darmowe zakwaterowanie w noclegowniach gdzie można nawet ich zameldować. Programy aktywizacji w pracy, nie korzystają z tego tylko menele którym takie zapijaczone rzycie się podoba, teraz te menele dostaną za darmo mieszkania na które zapracowali uczciwie inni obywatele. Oddaj im swoje mieszkanie lub kup ale ja z własnej kasy nie zamierzam.

  • Widzisz legendarna polska cebula jest uczenie ludzi tego, że inni będą się na nich składać. Myślę że to właśnie powoduje negatywne podejście do tego projektu

 3. Ale jaja to tylko 30 mieszkań, w dodatku z nadzorcami nad karkiem dla Polaków! A dla Mosulu 500 domów bez żadnych warunków i wymagań! Wstydzili by się ! Toż to rasizm! Arab to pan a Polak obdarty przez własne państwo-podczłowiek!

  • Ci źle usytuowani dostaną narzucone mieszkanie z góry a ty możesz kupić gdzie chcesz. To będzie twoje mieszkanie a oni zapewne będą mieli potem na wynajem lub będą musieli się wyprowadzić po jakiś czasie.

   • Mieszkanie w kiepskim miejscu w Warszawie to wciąż ok 300-400 tys. zl…. . Myślę że sporo Polaków przyjeloby takie rozwiązanie zamiast kredytu na 30-40 lat

 4. Grzegorz93, To nie są mieszkania full wypas, do których po wprowadzeniu czujesz że zdobyłeś Mount Everest swoich możliwości. Mieszkania nawet o gorszym standardzie dla bezdomnych są szansą na powrót do „żywych”, są szansą na podjęcie pracy, są szansą żeby się usamodzielniły i nie korzystały z innych pomocówek z tzw. socjalu. Nie wiem jakimi kryteriami rozpoznajesz ludzi bezdomnych, byłych alkoholików, często po wyrokach? Ubrać Ciebie w łachy, nie golić kilka dni, nie pozwolić na wygodne spanie i po tygodniu Twój wygląd zmieniłby się diametralnie. Po powrocie do domu dopiero po kąpieli, przespaniu kilku dni w pościeli, po posiłkach, prawdopodobnie wróciłbyś do poprzedniego stanu używalności. Pamiętaj że Ty też możesz trafić na ulicę, wystarczy jedna zła decyzja i leżysz i kwiczysz. Miałem dom, mieszkanie, samochody, jednoosobową małą firmę (często zatrudniałem na śmieciówkach kilku pracowników), niestety miałem też toksyczny związek małżeński. „Żonka” skutecznie wydawała pieniądze, alkohol, narkotyki, pod moim okiem zaciągała coraz większe pożyczki oczywiście bez mojej wiedzy,.. Może rozwód byłby wtedy najlepszym rozwiązaniem, ale dzieci itd,.. Niestety stało się najgorsze dla mnie,.. pomagałem znajomemu w przeprowadzce i coś strzyknęło w kręgosłupie, ból, ale zagryzłem wargi i zamiast do lekarza poszedłem na urlop,.. po miesiącu okazało się że nie będę mógł normalnie pracować, Na rynku dla osoby niepełnosprawnej bez orzeczenia o niepełnosprawności pracy nie było i do tej pory nie ma. Nie mogę dłużej stać, nie mogę długo chodzić, nie mogę siedzieć, ba nawet leżenie sprawia ból,.. a gdzie praca? No cóż,.. pieniędzy ubywało, a ja słaby psychicznie też sięgnąłem po alkohol,.. i stało się to co musiało się stać,.. ale w jednym z ostatnich dni trzeźwości wystąpiłem o rozwód, niestety trzy lata czekania to za dużo, nie było już samochodów, maszyn, domu i mieszkania, za sprzedaż nieruchomości zostały spłacone zaciągnięte pożyczki i procenty od pożyczek, Jestem obecnie szczęśliwym bezdomnym rozwodnikiem i niepijącym alkoholikiem, bez pracy i prawa do zasiłku, utrzymuję się z drobnych prac „pomocowych”, ale w czasie pandemii ilość takich prac radykalnie się zmniejszyła. Możliwe że takie mieszkanie + plus jakaś lekka praca na pół etatu, pozwoliłaby mi wrócić do życia, ale cóż,.. nie mam możliwości i sił na złożenie odpowiedniego wniosku do urzędu,.. pewnie i tak nie zostałbym zakwalifikowany z powodu braku ostatniego meldunku w dużym mieście które przystąpiło do projektu. Nie życzę nikomu bezdomności, Niestety nigdy nie wiesz czy za rok nie podzielisz losu tych brudnych nieogolonych z alkoholowym pyskiem, Nie życz innym co Tobie niemiłe, karma wraca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *