Psy i koty to od teraz członkowie rodziny. Sędziowie będą pamiętali o nich w przypadkach rozwodów

Prawo Zagranica Dołącz do dyskusji (143)
Psy i koty to od teraz członkowie rodziny. Sędziowie będą pamiętali o nich w przypadkach rozwodów

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. To prawda znana niemal pod każdą szerokością geograficzną. Niemal, bo prawdopodobnie w dalszym ciągu nie jest aktualne w Chinach oraz Korei. O dwa kroki dalej postanowili pójść jednak Hiszpanie. W ojczyźnie corridy zwierzęta towarzyszące stały się prawnymi członkami rodzin. Oznacza to, że sędziowie mają uwzględniać je przy rozwodach, spadkach oraz… opiece nad dziećmi. Psy i koty to teraz członkowie rodziny.

Podobno wszystkie psy idą do nieba. Te hiszpańskie trafią tam posiadając status członka rodziny. To samo tyczy się również kotów. Status prawny zwierząt w krajach zachodnioeuropejskich jest nieco inny niż tych żyjących w Polsce. W porządkach prawnych Austrii, Królestwa Niderlandów, Szwajcarii oraz Portugalii zwierzęta nie są traktowane, choćby literalnie jako rzeczy. Ponadto, w Portugalii już od 2017 roku obowiązują regulacje, które właśnie weszły w życie w Hiszpanii.

Status prawny hiszpańskich zwierząt domowych uległ zmianie. Nie będą już dłużej traktowane jak rzeczy, o których ludzie mogą decydować z pełną dowolnością. W sytuacji, gdy małżonkowie posiadający psa lub kota zdecydują się na rozwód to sąd będzie władny, aby decydować o losach zwierzęcia. Będzie kierował się wyłącznie dobrem zwierzęcia wybierając stałego opiekuna, u którego zwierzę będzie miało lepsze warunki. Zdecyduje również o kosztach utrzymania psa/kota.

Zmiany, które dopiero weszły w życie są spójne z deklaracjami polityków koalicyjnej partii. Ione Belarra zapowiedziała bowiem, że psy oraz koty żyjące na terenie Hiszpanii będą miały od 2022 roku własne dowody osobiste. Innowacyjne w tym zakresie regulacje miały przyczynić się do szybszego ustalania tożsamości właścicieli porzuconych zwierząt.

Psy i koty to w Hiszpanii już członkowie rodziny, a jak wygląda status prawny zwierząt w Polsce?

Zgodnie z treścią art. 1 polskiej ustawy o ochronie zwierząt – zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Tym samym, człowiek jest mu winien więc poszanowanie, ochronę oraz opiekę. Zwierzęciem domowym jest zwierzę, które przebywa wraz z człowiekiem w jego domu lub innym odpowiednim pomieszczeniu i jest przez człowieka utrzymywane w charakterze jego towarzysza. Tyle, że to humanitarne traktowanie zwierząt kończy się wraz z przedmiotową ustawą. Bowiem w sprawach nieuregulowanych przepisami niniejszej ustawy w stosunku do zwierząt należy odpowiednio stosować przepisy dotyczące rzeczy.