Ranking najlepszych dostępnych lokat. Z nim wybierzesz najkorzystniejszą lokatę na rynku

Finanse Lokowanie produktu Dołącz do dyskusji
Ranking najlepszych dostępnych lokat. Z nim wybierzesz najkorzystniejszą lokatę na rynku

Ostatnio informowaliśmy was o najnowszej, wyjątkowej lokacie dostępnej w mBanku. Dzisiaj przychodzimy z jeszcze lepszymi wiadomościami. Wiemy jak ważne, w szczególnie kryzysowych czasach są oszczędności. Dlatego prezentujemy wam ranking najlepszych dostępnych lokat, który został przygotowany przez totalmoney.pl  

Inflacja nie odpuszcza, a złotówka jest coraz słabsza. Przy tak rosnących cenach trzymanie oszczędności na koncie nie ma prostu sensu. Ostatnio informowaliśmy was o wyjątkowej, wakacyjnej promocji na lokatach, jaką przygotował mBank. Jednak dzisiaj wracamy z czymś znacznie lepszym. Chcielibyśmy przedstawić wam specjalny ranking lokat, który przygotował partner reklamowy Bezprawnika – Total Money.

Ranking najlepszych lokat na rynku – totalmoney.pl

W pierwszej kolejności – choć dla wielu z nas z pewnością jest to oczywiste – wyjaśnijmy czym są lokaty. Lokata bankowa to swoista umowa pomiędzy bankiem a konsumentem. Deponujemy własne oszczędności, ustalamy czas oraz procent i to właściwie tyle. Zasady gry są niezwykle proste. Oddajemy środki w depozyt, wiemy na ile on będzie oprocentowany oraz przez jaki czas nie będziemy mogli z nich skorzystać. To jeden z najbezpieczniejszych instrumentów inwestycyjnych. Ryzyko jest praktycznie zerowe, bo środki ulokowane w bankach objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Która lokata jest najbardziej pożądana z punktu widzenia konsumenta? Oczywiście ta, której czas jest najkrótszy, a procenty najwyższe. Oprocentowanie podawane jest w skali roku. Jego wysokość związana jest pośrednio z wysokością stóp procentowych, o wysokości których to decyduje Rada Polityki Pieniężnej. Niskie stopy procentowe = niższe oprocentowanie na lokatach, z kolei wyższe stopy procentowe, to także wyższe oprocentowanie lokat. Jak sami zatem widzicie, z uwagi na wciąż rosnące stopy procentowe dawno nie było tak dobrego momentu, aby wpłacić środki na lokatę jak teraz.

Jak znaleźć najlepszą lokatę?

Znalezienie najlepszej lokaty bankowej wymaga od klienta przeanalizowania wielu różnych ofert. Aby możliwie uprościć ten proces wystarczy sięgnąć do rankingu najlepszych lokat bankowych. Nie przesadzę, gdy nazwę go ceneo lokat bankowych. To idealne miejsce, w którym znajdziemy oferty wszelkich dostępnych w danym momencie lokat oferowanych przez banki działające na polskim rynku. Znajdziemy tam szczegółowe informacje dotyczące wysokości oprocentowania, terminów lokat oraz okresów promocji. Warto bowiem pamiętać, że lokaty bardzo często funkcjonują w ramach promocji czasowych. Dostępne są dla określonej liczby chętnych, bądź w ściśle określonym czasie. Dodatkowo w przypadku lokat musimy zwracać także uwagę, czy oferty nie są skierowane do nowych użytkowników, którzy nie posiadają jeszcze w danym banku własnego konta.

Przy posługiwaniu się rankingiem lokat bankowych sami wskazujemy jaka lokata nas interesuje, czy ma trwać 1 miesiąc, 3 miesiące czy cały rok. W tegorocznym zestawieniu pojawiają się także takie szczegółowe informacje jak ograniczenia oraz warunki, które musi spełnić klient, aby otworzyć depozyt w danym banku.

Czy lokaty są opłacalne?

Należy jednak pamiętać, że w przypadku inwestycji na lokatach musimy być pewni swoich decyzji. Decydując się bowiem na daną lokatę zawieramy z bankiem umowę, a zatem zgadzamy się na obowiązujące warunki. Nie będzie możliwe wcześniejsze wybranie pieniędzy, które zdecydujemy się wpłacić. Zmiana parametrów lokaty zwykle także nie wchodzi w grę. Lokata nie jest kontem oszczędnościowym, zatem bezpowrotnie tracimy możliwość swobodnego dysponowania ulokowanym na niej kapitałem. To okres, w którym z naszych środków korzysta w wybrany przez siebie bank, a w zamian za to pozwala nam po określonym okresie odebrać wypracowany zarobek, tj. odsetki.

Lokaty bankowe wydają się obecnie ciekawą i z pewnością bardziej opłacalną alternatywą niż zwykłe przechowywanie oszczędności na kontach w banku. Należy jednak pamiętać o czasowych ograniczeniach, jeśli planujemy w najbliższym czasie skorzystać z oszczędności, planujemy większe zakupy lub inwestycje, to wstrzymajmy się z wpłacaniem środków na lokatę, w innym przypadku z pewnością nic nie zarobimy.