Dzięki PKO BP, ING i mBank mamy dziś w Polsce więcej firm – od zeszłego roku aż o niemal 27 tys.

Dobre wiadomości Finanse Firma Technologie Dołącz do dyskusji (68)
Dzięki PKO BP, ING i mBank mamy dziś w Polsce więcej firm – od zeszłego roku aż o niemal 27 tys.

Rejestrowanie firmy właściwie nie jest procesem nadmiernie skomplikowanym. Nie zmienia to jednak faktu, że coraz więcej osób woli rejestrować działalność gospodarczą za pośrednictwem bankowości elektronicznej. W Polsce jest to możliwe w PKO BP, ING Bank i mBank. Od 2018 r. na rejestrację firmy w ten sposób zdecydowało się niemal 27 tys. firm. 

Rejestrowanie firmy za pośrednictwem bankowości elektronicznej

Wbrew pozorom, rejestrowanie firmy za pośrednictwem bankowości elektronicznej wcale nie jest rozwiązaniem, które funkcjonuje w Polsce od dawna. Taką możliwość oferują trzy banki – PKO BP, ING Bank i mBank, i to dopiero od 2018 r. Mimo to, jak donosi portal Mam Biznes, właśnie za pośrednictwem bankowości elektronicznej założono już 26,7 tys. firm. A to stanowi ok. 5 proc. nowo powstałych podmiotów.W tym roku zdecydowanie najwięcej firm zarejestrowano w czerwcu, sporo podmiotów utworzono także w maju i lutym. Wzrost liczby działalności rejestrowanych za pośrednictwem bankowości elektronicznej w stosunku do poprzedniego roku jest wyraźny. To z kolei daje nadzieję, że Polacy coraz chętniej będą wykorzystywać dostępne narzędzia i usługi nie tylko podczas prowadzenia biznesu, ale już na etapie jego zakładania.

Jak zarejestrować firmę w ten sposób?

Co ciekawe, nie w każdym wypadku trzeba w ogóle mieć konto w banku, za pośrednictwem którego chcemy zarejestrować działalność. Tak jest w przypadku mBanku, chociaż warto zaznaczyć, że znacznie wygodniej jednak posiadać konto – głównie dlatego, że proces jest wtedy znacznie krótszy. W innym wypadku przyszły przedsiębiorca musi odwiedzić placówkę mBanku oraz czekać na kuriera z dokumentami.

Załóżmy jednak, że mamy konto w danym banku i chcemy wykorzystać bankowość elektroniczną do zarejestrowania firmy. Co nas powinno interesować? Przede wszystkim posiadanie Profilu Zaufanego, który umożliwi nam podpisanie wniosku o rejestrację firmy. W każdym z trzech banków opcja rejestracji firmy jest dobrze oznaczona, dlatego przyszli przedsiębiorcy nie powinni mieć problemu z rozpoczęciem procesu rejestracji. Najważniejsze jest prawidłowe uzupełnienie formularza.

Procedura rejestracji za pośrednictwem bankowości elektronicznej jest oczywiście bezpłatna.

ZUS i rejestracja kasy fiskalnej to oddzielna historia

Należy jednocześnie pamiętać, że o ile wizyta w CEiDG lub w Urzędzie Gminy nie będzie już konieczna, to nie zwalnia to początkującego przedsiębiorcy z konieczności dopełnienia osobiście innych formalności – np. tych w ZUS czy tych związanych z kasą fiskalną. Przy rejestracji za pośrednictwem bankowości elektronicznej nie można również złożyć wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16).