Chiński gigant rynku e-commerce z rekordową grzywną za działania naruszające konkurencję

Biznes Zagranica Zakupy Dołącz do dyskusji (9)
Chiński gigant rynku e-commerce z rekordową grzywną za działania naruszające konkurencję

Chiński gigant rynku e-commerce – holding Alibaba ukarany został grzywną w wysokości 2,75 miliarda dolarów USD za działania noszące znamiona wykorzystywania pozycji dominującej na rynku. Rekordowa grzywna dla Alibaby jest jedną z najwyższych kar antymonopolowych w historii.

Państwowy Urząd Regulacji Rynku (State Administration for Market Regulation – SAMR) nałożył na chiński koncern – właściciela m.in. platformy sprzedażowej Aliexpress – astronomiczną karę w wysokości niespełna 3 mld dolarów celem ograniczenia konkurencji przez sprzedawców detalicznych, wykorzystujących platformę internetową giganta oraz utrudnianie swobodnego obrotu towarami.

Dyrektor generalny grupy – Daniel Zhang skomentował decyzję SAMR informując opinię publiczną, iż nie spodziewa się, by grzywna w istotny sposób wpłynęła na dotychczasowe umowy wyłączności pomiędzy serwisem a sprzedawcami.

Krytyka działań giganta

Holding znajduje się pod nieustannym ogniem krytyki ze strony opinii publicznej po tym, jak założyciel koncernu – jeden z najbogatszych ludzi na świecie – Jack Ma odważył się skrytykować chiński system bankowy.

Zarząd koncernu – w odniesieniu do rekordowej kary – przyznał, że dalej jest przekonany o wsparciu dla spółki ze strony rządu.

Reakcja rynku na przyznaną karę była natychmiastowa. Akcje spółki zanotowały  rekordowy – od lipca ubiegłego roku – wzrost. Analitycy finansowi uznali, że teraz gdy kara została określona oraz przyznana niepewność rynku w zakresie działań podejmowanych przez spółkę jest dużo mniejsza. W ostatnim czasie cena za akcje Alibaby spadła, a fakt, iż wisząca nad spółką od dłuższego czasu kara została przyznana powinna pozwolić spółce odzyskać równowagę na rynku.

SAMR równocześnie do nałożonej grzywny nakazał spółce dokonania znacznej poprawy w celu wzmocnienia ochrony prawnej konsumentów. Można założyć, że prognozowane środki naprawcze mogą w znacznym stopniu ograniczyć wzrost przychodów spółki. Ponadto, dalszy wzrost udziału w rynku będzie ograniczony.

W swoim komunikacie SAMR poinformował również, że Alibaba – który jako spółka notowana również na nowojorskiej giełdzie uniemożliwiała sprzedawcom korzystającym ze swojej platformy sprzedaż za pośrednictwem innych serwisów specjalizujących się w handlu elektronicznym. Ponadto, działalność holdingu została określona przez Urząd
jako nielegalna oraz naruszająca chińskie prawo antymonopolowe. Miała ona w znaczny sposób utrudnić swobodny obrót towarami.

Rekordowa grzywna dla Alibaby… powodem zadowolenia dla władz spółki

Władze spółki przyznają, że cieszy ich fakt, że mogą te sprawę zostawić już za sobą. Należy jednak podkreślić, iż nałożona na holding kara jest ponad dwa razy wyższa od tej, którą ukarany został chiński koncern – Qualcomm, który pozostaje największym na świecie dostawcą chipów do telefonów komórkowych. Wówczas SAMR za naruszanie praktyk antymonopolowych wymierzył karę w wysokości 975 mln dolarów.