Nawet jeśli byłeś beznadziejnym inwestorem, to Revolut da ci teraz kolejną szansę by rozczarować się „pewniaczkami”

Finanse Technologie Dołącz do dyskusji
Nawet jeśli byłeś beznadziejnym inwestorem, to Revolut da ci teraz kolejną szansę by rozczarować się „pewniaczkami”

Revolut, znana na całym świecie platforma do zarządzania pieniędzmi, wprowadza nową funkcję dla swoich użytkowników – możliwość inwestowania w ETF-y. ETF to pojęcie, z którym coraz częściej spotykają się zainteresowani inwestowaniem swoich pieniędzy, choć nie każdy wie, co ono oznacza.

Czym są ETF?

ETF (Exchange Traded Funds) to fundusze inwestycyjne, które można je kupować oraz sprzedawać tak jak akcje na giełdzie papierów wartościowych. W Polsce dostępne są od stosunkowo niedawna, ponieważ możliwość inwestowania w nie pojawiła się dopiero w 2010 roku. ETF-y mają na celu odzwierciedlenie wyników określonego indeksu giełdowego, sektora rynkowego lub innej klasy aktywów. Inwestując w ETF, inwestor nabywa udział w koszyku różnorodnych aktywów, takich jak akcje, obligacje czy surowce. Dzięki temu inwestor może zdywersyfikować swoje inwestycje, co zazwyczaj prowadzi do niższego poziomu ryzyka w porównaniu z inwestowaniem w pojedyncze akcje.

Dlaczego inwestowanie w ETF-y może (choć oczywiście nie musi) być lepsze od inwestowania w akcje? Zasadniczym argumentem jest dywersyfikacja: ETF-y pozwalają inwestorom na zdywersyfikowanie swojego portfela inwestycyjnego. Zamiast skupiać się na wyborze pojedynczych akcji, inwestor może zainwestować w cały sektor lub indeks, co zmniejsza ryzyko związane z konkretnymi spółkami. Przykładowo wybierając ETF zajmujący się na co dzień nowymi technologiami, nie musimy zastanawiać się czy lepszym wyborem jest Apple, Google czy Microsoft. Na ogół eksperci decydują za nas, kupują trochę tego, trochę tego, a ostateczny rezultat poświadczy o skuteczności danego ETF-u. Bo oczywiście ETF-y, podobnie jak akcje, obarczone są ryzykiem, że fundusz nie ma wyczucia i wszystko spadnie gwałtownie, powodując naszą rozpacz.

Revolut pozwoli zainwestować w ETF-y

Niższe koszty to też argument warty odnotowania. ETF-y zwykle mają niższe opłaty zarządzania niż tradycyjne fundusze inwestycyjne. Ponadto, w przypadku Revoluta, inwestorzy będą mogli korzystać z prostego i przejrzystego modelu opłat. To ważna wiadomość, ponieważ aplikacja co do zasady kojarzy się raczej z dużymi prowizjami. Choć z jednej strony Revolut rozkochał nas łatwością używania, to jednak wielu domorosłych inwestorów ucieka od niego w kierunku innych platform (na przykład XTB), gdzie prowizji jest mniej lub są niższe.

Aby zobaczyć ofertę ETF-ów w aplikacji Revolut, wystarczy wejść w zakładkę „Akcje” i znaleźć interesujący nas fundusz.