Rozwód za bez orzekania o winie to uproszczona forma rozwiązania małżeństwa. Jest możliwa wtedy, gdy obie strony zgadzają się na rozstanie i rezygnują ze wzajemnych oskarżeń. Oznacza to, że małżonkowie wspólnie uznają brak potrzeby wskazywania, kto odpowiada za rozpad związku.
W porównaniu z rozwodem z orzekaniem o winie taka procedura jest znacznie szybsza.
Pozew o rozwód bez orzekania o winie to szybsza droga do rozstania
Aby możliwe było skorzystanie z tej uproszczonej drogi, małżonkowie muszą wykazać zgodność nie tylko co do samego rozwodu, ale również w sprawach okołorozwodowych. Konieczne jest np. uzgodnienie, jak będzie wyglądała opieka nad wspólnymi dziećmi i to zarówno w kontekście sprawowania władzy rodzicielskiej, jak i kontaktów z dzieckiem.
Pozew o rozwód należy złożyć w sądzie okręgowym, właściwym dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków, o ile przynajmniej jedno z nich wciąż tam przebywa. Jeśli każdy z małżonków zamieszkuje inne miejsce, pozew należy złożyć w sądzie okręgowym właściwym dla miejsca zamieszkania strony pozwanej.
To powinno znaleźć się w pozwie o rozwód bez orzekania o winie
W pozwie należy zawrzeć informacje o trwałym i zupełnym rozkładzie pożycia oraz ustaleniach dotyczących dzieci, alimentów i ewentualnego podziału majątku.
Do pozwu należy dołączyć m.in.:
- odpis skrócony aktu małżeństwa,
- odpisy aktów urodzenia dzieci (jeśli mamy wspólne dzieci),
- potwierdzenie wniesienia opłaty sądowej.
Rozwodzący się małżonkowie chcący zgodnie ustalić najważniejsze kwestie dotyczące ich potomstwa powinni spisać porozumienie rodzicielskie, czyli dokument w sprawie wspólnych ustaleń dotyczących wychowywania małoletnich dzieci.
To, ile potrwa rozwód bez orzekania o winie, zależy od miejsca, w którym mieszkamy
Choć rozwód za porozumieniem stron jest najszybszą dostępną formą rozwiązania małżeństwa, czas oczekiwania zależy w dużej mierze od organizacji pracy danego sądu. Teoretycznie, jeśli wszystkie dokumenty są kompletne, a strony zgodne, sprawa może zakończyć się już na pierwszej rozprawie. W praktyce jednak największym wyzwaniem jest uzyskanie terminu tej rozprawy. Bo chyba nie będzie zaskoczeniem fakt, że polskie sądy są obłożone sprawami.
Średni czas oczekiwania na pierwszą rozprawę rozwodową w Polsce wynosi od 3 do 6 miesięcy, choć w dużych miastach, gdzie sądy są bardziej obciążone, może to potrwać dłużej. Z kolei w mniejszych miejscowościach termin można uzyskać znacznie szybciej – czasem nawet w kilka tygodni.
Według GUS-u współczynnik rozwodów w Polsce w 2022 roku wynosił 15,9 w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców. Rok wcześniej – 16. W 2020 wynosił 13,4. W 2019 współczynnik rozwodów wynosił 17.