Rząd wypowiada wojnę patodeweloperce. Koniec z parkingami 2 km od mieszkania i 9-metrowymi apartamentami

Nieruchomości Społeczeństwo Dołącz do dyskusji
Rząd wypowiada wojnę patodeweloperce. Koniec z parkingami 2 km od mieszkania i 9-metrowymi apartamentami

Dociążanie bloków workami z piaskiem, parkingi oddalone od nieruchomości o ponad dwa kilometry czy mieszkanie o powierzchni… 9 metrów kwadratowych. To jedne z najbardziej jaskrawych przykładów polskiej patodeweloperki. Jednak teraz takie sytuacje mają już nie mieć miejsca. Dlaczego? Bo rząd wypowiada wojnę patodeweloperce.

Zapowiedź kolejnych zmian

Miesiąc temu informowaliśmy, że szykują się spore zmiany w mieszkaniach od deweloperów, gdyż inwestycje będą musiały spełniać nowe wymagania. Minister Waldemar Buda mówił m.in. o zwiększeniu minimalnej powierzchni użytkowej mieszkania czy zmianach dotyczących miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych. Jednak rozwiązanie problemów polskiej patodeweloperki musi być kompleksowe, gdyż dotyczą one nie tylko mieszkań, ale także placów wokół nieruchomości.

Jedną z ważniejszych zmian ma być zwiększenie odległości budynku od granicy innej działki. Aktualnie wynosi trzy metry, gdy ściana jest pusta, lub cztery metry jeśli znajdują się w niej elementy budowlane. Po zmianach granica ma wzrosnąć do pięciu metrów bez względu na to, czy w ścianie znajdują się okna lub drzwi. Przepisy będą dotyczyły budynków mieszkalnych wielorodzinnych posiadających powyżej czterech pięter.

Kolejna zmiana dotyczy terenów zielonych, które będzie musiał zapewnić deweloper. Od wprowadzenia przepisów obejmą one działki budowlane o powierzchni powyżej 1000 m kw., które są przeznaczone pod publicznie dostępne place. W takim przypadku konieczne będzie zaadaptowanie 20% gruntu jako teren biologicznie czynny. Dodatkowo każdy budynek mieszkalny, który ma powyżej 20 mieszkań, musi posiadać własny, ogrodzony plac zabaw.

Rząd wypowiada wojnę patodeweloperce. Możliwe, że przepisy wejdą w życie jeszcze w tym roku

Ważną zmianą dla potencjalnych nabywców mieszkań ma być również zwiększenie izolacji akustycznej drzwi wejściowych. Aktualnie, zgodnie z normą PN-B-02151-03:1999, wartość projektowa to minimum 25 dB. Po zmianach ma ona wzrosnąć do 38 dB, a więc aż o 52 procent. Przepisy będą dotyczyły drzwi wejściowych zarówno prowadzących do mieszkania z korytarza komunikacji ogólnej, jak i klatki schodowej. Celem zmian jest znaczne zwiększenie komfortu akustycznego w lokalach mieszkalnych.

Opublikowany na stronach RCL projekt rozporządzania ma wejść w życie po upływie sześciu miesięcy od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Minister Buda potwierdził, że aktualnie został on skierowany do Komisji Europejskiej w celu uzgodnienia i notyfikacji technicznej. W wypowiedzi dla PAP członek rządu wyraził nadzieję, iż rozporządzenie będzie obowiązywać jeszcze w tym roku.