Rzecznik MŚP pyta Minister Rozwoju o nieścisłości w tarczy finansowej. Chodzi m.in. o samozatrudnionych

Codzienne Firma dołącz do dyskusji (34) 10.05.2020
Rzecznik MŚP pyta Minister Rozwoju o nieścisłości w tarczy finansowej. Chodzi m.in. o samozatrudnionych

Paweł Mering

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców z uwagi na szereg problemów interpretacyjnych przepisów tzw. tarczy finansowej wystosował pytania do Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz. O co chodzi?

Rzecznik MŚP pyta Minister Rozwoju

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zawnioskował do Wiceprezes Rady Ministrów Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz o to, by wydała ona oficjalne objaśnienia co do warunków korzystania z tarczy finansowej przez mikroprzedsiębiorców, w tym osoby samozatrudnione.

W „Tarczy Finansowej PFR dla małych i średnich firm” zdefiniowano przedsiębiorcę jako podmiot, który

zatrudnia co najmniej jednego pracownika i nie więcej niż dziewięciu pracowników

Z kolei rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej o systemie instytucji rozwoju stanowi, że mikroprzedsiębiorca

zatrudnia mniej niż 10 pracowników.

Z czego ta druga definicja, mimo że zawarta w rozporządzeniu, zbieżna jest z tą, która wynika z przepisów unijnych.

Przedmiotem pierwszego pytania jest więc możliwość skorzystania z pomocy finansowej także przez osoby samozatrudnione.

Czy w świetle przepisu § 2 ust. 3 rozporządzenia MFIPR w związku z art. 12 ust. 1 ustawy OSIR w związku art. 5 załącznika nr I do rozporządzenia 651/2014 pomoc w postaci subwencji finansowej o której mowa w regulaminie ubiegania się o udział w programie rządowym „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm” może być udzielona mikroprzedsiębiorcy wykonującemu jednoosobową działalność gospodarczą nie zatrudniającemu pracowników?

Problem interpretacyjny pojawia się także co do przedsiębiorców, którzy zatrudniają teoretycznie więcej niż 9 pracowników.

Mikroprzedsiębiorcy zatrudniający dziewięciu pracowników albo jednego pracownika

Przedmiotem drugiego pytania był problem przedsiębiorców zatrudniających dziewięciu pracowników na pełen etat i jednego w niepełnym wymiarze.

Czy w świetle przepisu § 2 ust. 3 rozporządzenia MFIPR w związku z art. 12 ust. 1 ustawy OSIR w związku art. 5 załącznika nr I do rozporządzenia 651/2014 pomoc w postaci subwencji finansowej o której mowa w regulaminie ubiegania się o udział w programie rządowym „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm” może być udzielona mikroprzedsiębiorcy zatrudniającemu dziewięciu pracowników na pełen etat oraz jednego pracownika w niepełnym wymiarze etatu np. pół etatu (RJP 9,5 etatu) lub trzy czwarte etatu (RJP 9,75)

Pełna treść pism złożona do Minister Rozwoju znajduje się na stronie internetowej rzecznika MŚP.

Problemy interpretacyjne mogą zostać w pewnym zakresie rozwiązane przez zastosowanie reguł wykładni, natomiast rozbieżności i nieścisłości – z uwagi na tempo legislacji – mogą być efektem niedopatrzenia, dlatego tego typu pytania do resortów wydają się rozsądne i zasadne.

34 odpowiedzi na “Rzecznik MŚP pyta Minister Rozwoju o nieścisłości w tarczy finansowej. Chodzi m.in. o samozatrudnionych”

  1. Osoba posiadająca firmę, która nie zatrudnia nikogo nie jest firmą w myśl „tarczy”? No to nie ma obowiązku płacenia składek ZUS i rozliczania podatku VAT!

    • Kolejna fikcja i koleje kłamstwa dlaczego
      Ten przedsiębiorca który rozpoczął działalność w CIDG w poniedziałek 2 marca jest gorszy od tego który rozpoczął dzialalbosc w CIDG dwa dni wcześniej w sobotę 29 lutego?

  2. To może przy okazji zapytać o klasyfikację firmy mikro i datę rozpoczęcia działalności, bo z tym też chyba jest problem, PFR ma inną interpretacje niż reszta Polski.

  3. Niestety PFR definiuje w jednym wniosku pracowników dwojako. Najpierw że pracownik to każdy za kogo odprowadzamy zus, ale tarcza defakto opierara się na kodach zus… Więc najpierw nie uznaje umów zleceń i innych form zatrudnienia, które daje nam nasze Państwo do wyboru lub je narzuca… (patrz małżonek, osoba wspólpracujaca) a później zlecenia przelicza na etat. Tylko w Polsce takie stwory… Wystarczy zmienić kody zus, na których podstawie ktoś zalicza osoby…. Nie wiem także jak zmienia się później pracownik w/g PFR do wypłaty Subwencji, bo później przy przeliczaniu ich, już się o nich nie wspomina. To jest twór, który tylko w Polsce może mieć prawo bytu. Brawo dla naszego rządu…. Nie wiem czy to śmieszne, czy tragiczne….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *