Samochód na abonament wkracza do Polski. Czy oznacza to rewolucję w sposobie nabywania pojazdów?

Firma Moto dołącz do dyskusji (41) 21.02.2019
Samochód na abonament wkracza do Polski. Czy oznacza to rewolucję w sposobie nabywania pojazdów?

Paweł Mering

Subskrypcje otaczają nas z każdej strony, zupełnie wywracając stosunek człowieka do własności. Coraz więcej usług i możliwości dostępnych jest w formie abonamentów. Sam łapię się na tym, że nie potrzebuję już książek, filmów, czy muzyki na własność. Być może niedługo tak stanie się z samochodami. Do Polski weszła rewolucyjna usługa — samochód na abonament.

Samochód na abonament

Firma Qarson, która specjalizuje się w oferowaniu samochodów na abonament, właśnie weszła do Polski — donosi bankier.pl. Co ciekawe, francuskie przedsiębiorstwo założył Polak. Takie usługi od dłuższego czasu oferuje się na świecie, ale działalność firmy Qarson charakteryzuje się tym (oprócz bycia pierwszą w Polsce), że punkty, w których zawierane są umowy z użytkownikami, mieszczą się wyłącznie w galeriach handlowych.

Właśnie w takich miejscach również w Polsce będzie można skorzystać z usługi. O samej zasadności oferowania takiego rozwiązania w naszym kraju mówi sam założyciel firmy Qalson, Damian Ciesielczyk.

Model subskrypcji, który jeszcze kilka lat temu kojarzył się wyłącznie z rynkiem telekomunikacyjnym, na stałe zagościł już w umysłach konsumentów. Abonament płacimy za serwisy streamingowe lub siłownię, jednak do tej pory ten trend omijał rynek motoryzacyjny. W naszym kraju nowy samochód cały czas traktowany jest jak dobro luksusowe, zwłaszcza przez klientów indywidualnych, którzy są naszą główną grupą docelową. We Francji, gdzie jesteśmy liderem w segmencie aut na abonament, udało nam się już przekonać kierowców, że jest to stereotyp.W 2018 roku we Francji sprzedaliśmy ponad 7000 samochodów, z czego ponad połowa to auta na abonament.  Jesteśmy przekonani, że podobny efekt uda nam się osiągnąć w Polsce

Takie słowa padły podczas konferencji w Warszawie, podczas której zapowiedziano start usługi w Polsce.

Mieć, czy być?

Strona internetowa firmy Qarson już działa, więc można samemu przyjrzeć się ofercie. Okazuje się, że samochód na abonament może nawet okazać się korzystnym wyborem. W najtańszej opcji abonament wynosi 499 zł/mies., a w cenie są dodatkowo opłaty serwisowe, urzędowe, ubezpieczenie, a także opony letnie.

Firma może odnieść pewien sukces, bo nawet w tak konserwatywnym kraju, jak Polska, zmienia się podejście do pojmowania prawa własności. Własność, a nawet samo posiadanie, nie są już aż tak pożądanymi wartościami. Coraz popularniejsza filozofia minimalizmu, a także fakt, że abonamenty otaczają nas dookoła, mogą poskutkować tym, że samochód na abonament za parę lat okaże się całkiem powszechnym wyborem.